Facebook pageYoutube channelen

Zdenka KARENINOVÁ

(*1.3.1930, Praha)

česká operní pěvkyně - soprán

Studovala zpěv na konzervatoři v Praze u Konstantina Karenina, svého pozdějšího manžela. Po absolutoriu působila jako sólistka Armádního uměleckého souboru, potom se zdokonalovala ve zpěvu na Akademii múzických umění v Praze. První umělecké angažmá Zdenky Kareninové byla opera v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde nastudovala četné role českého i světového repertoáru.

V r. 1967 přešla do brněnské opery, kde již dříve úspěšně hostovala např. v roli Senty (Bludný Holanďan) nebo jako Ortruda (Lohengrin). Z českého operního repertoáru připomeňme titulní roli v Libuši, Vendulku v Hubičce, Miladu v Daliborovi či Anežku ve Dvou vdovách, Kněžnu v Čertovi a Káče, titulní roli v Šárce Z. Fibicha a Maryšu ve stejnojmenné opeře E. F. Buriana.

Byla znamenitou představitelkou postav v operách L. Janáčka, vynikla zejména jako Jenůfa a Kostelnička v Její pastorkyni, Emilia Marty ve Věci Makropulos nebo Káťa Kabanová. V operách B. Martinů se uplatnila jako Kateřina v Řeckých pašijích a Stará dáma v Juliettě.

Připomeňme i role světového repertoáru, jako byla Dona Anna v Mozartově Donu Giovannim, Leonora v Beethovenově Fideliovi, Taťána v Čajkovského Evženu Oněginovi a z Verdiho oper zejména Aida ve stejnojmenné opeře a Alžběta z Valois v Donu Carlosovi.

Věnovala se také písňovému a oratornímu repertoáru a pedagogické práci na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, později na DAMU v Praze. V sedmdesátých až devadesátých letech patřila k předním brněnským operním umělcům, kteří se podíleli na formování operního umění.

Odkazy: Národní divadlo Brno