Facebook pageYoutube channelen

Jana VONÁŠKOVÁ-NOVÁKOVÁ

(*7.12.1979, Plzeň)

česká houslistka

Životopis: Byla členkou Smetanova tria a klavírního tria Bergerettes. Hraje na mistrovský nástroj houslaře Petra Sedláčka (Plzeň, 2010). Vystupovala ve většině evropských zemí i v Thajsku a v Japonsku. Nahrála zvukové snímky pro Český rozhlas, Českou televizi, BBC Radio 3, Radio Classique France a NHK TV Japan. V letních kurzech lektorkou.

Studium: Pražská konzervatoř (J. Pazdera); stáž na Royal Cellege of Music, Londýn (F. Andrievski; AMU Praha (V. Snítil). Mistrovské kurzy u Roberta Szredera, v Keshet Erilon Music Center v Izraeli u Vadima Gluzmana a György Pauka.

Soutěže: Obsadila 2. místo v Kocianově soutěži (1987); soutěž H. Wieniawského a K. Lipińského v Lublině v Polsku (absolutní vítězství, 2000); Europian Prize (Strassbourgh, 2001); Young Concert Artists Trust (vítězství, Londýn, 2002); Juventus festival (laureátka, Cambrai, Francie, 2003)

Repertoár: J. Haydn, W. A. Mozart, L. van Beethoven, F. Schubert, D. Milhaud, S. Prokofjev, B. Martinů, L. Janáček a další.

Festivaly: Chester, Leamington, Gower, Bath, King´s Lynn, Mecklenburg, Pražské jaro 2002.

YouTube: A. Chačaturjan: Koncert pro housle a orchestr

Recenze, články apod.: "Klavírní trio g moll Bedřicha Smetany: běhal nám mráz po zádech…" (Süddeutsche Zeitung, 2011)

Diskografie: F. Schubert, A. Dvořák, K. Szymanowski, s klavíristou Petrem Novákem (2002); W. A. Mozart, L. Janáček, S. Prokofjev (CD Londýn, 2004); L. van Beethoven, R. Schumann (všechna tři CD Orientis, Londýn, 2005); D. Milhaud, B. Britten, B. Martinů, (CD Cube Bohemia, 2008)

Agentura: Vítková-Dušková, hudební management; e-mail: jnovakova2000@yahoo.com