Facebook pageYoutube channelen

Vlastimil HÁLA

(*7.7.1924, Souš (Most) - ✝29.7.1985, Vysoký Újezd)

český skladatel a aranžér, autor taneční, filmové a scénické hudby

Vystudoval obchodní akademii, skladbu studoval soukromě u J. Rychlíka a J. Felda, absolvoval jazzové kursy při Unii hudebníků, skladbu a aranžování populární hudby studoval krátce v Londýně. Po 2. světové válce byl členem skupiny Swing Stars, v roce 1947 se stal jako trumpetista členem Orchestru Karla Vlacha. Pro orchestr pracoval i jako aranžér a zůstal jeho členem až do roku 1964. V letech 1964-84 působil jako hudební režisér v rozhlase. V 70. letech byl členem ústředního výboru Svazu českých skladatelů a koncertních umělců (SČSKU), až do své smrti stál v čele jeho komise pro jazzovou hudbu.

Vlastimil Hála psal divadelní a scénickou hudbu zejména pro divadlo ABC (Helenka je ráda, My chceme gól, Šeherezáda, Tři pomeranče, Charleyova teta a další) a také pro filmy. Těmito kompozicemi se stal průkopníkem československého filmového a televizního muzikálu - Starci na chmelu, Hvězda jede na jih s J. Baurem a M. Ducháčem, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Happy end, Prázdniny s Minkou, Šest medvědů s Cibulkou, Zabil jsem Einsteina, pánové, s J. Rychlíkem složil hudbu k filmům Limonádový Joe a Cirkus bude, s J. Bažantem a J. Maláskem hudbu k filmu Dáma na kolejích a k televiznímu seriálu Pan Tau. S M. Štědroněm vytvořil hudbu k filmu Balada pro banditu, pro snímek Blues pro EFB nově zaranžoval písně E. F. Buriana.

Hálovy populární písně se do dnešní době těší velké oblibě a ve své době získaly řadu ocenění - Píseň o čase, Páni rodičové, Dáme si do bytu, Dobrý den, pane Maupassant a další. Nejčastěji spolupracoval s textaři Z. Borovcem, V. Dvořákem, J. Fikejzovou, I. Fischerem, V. Blažkem a J. Kainarem.

Z Hálovy orchestrální jazzové tvorby jsou to skladby napsané pro Orchestr K. Vlacha (Páteční boogie, Pozdrav orchestru, Pepř a sůl a další), skladby pro JOČR (Jazzový orchestr Československého rozhlasu) a také skladby přestavené v rámci Týdne nové tvorby SČSKU (Den a noc v Havaně, Rapsódie in memoriam Jaroslava Ježka, Rudolfovo číslo, Ohňostroj a další). Hála je autorem knihy Základy aranžování moderní populární hudby (1980).