Proč bychom si netančili – finále celostátní taneční soutěže

12. 5. 2024

V sobotu 11. května od 16.00 hodin proběhl v Divadle Archa+ finálový program soutěže Proč bychom si netančili – celostátní soutěže pro neprofesionální tanečníky současného tance ve věku 6–26 let pořádané v rámci projektu Smetana200 k Roku české hudby 2024.

 

Do programu oslav Smetana200 konaných k poctě narození Bedřicha Smetany byl z iniciativy Aleše Březiny, hudebního skladatele a kreativního ředitele celé akce, zařazen také tanec jako sesterská umělecká disciplína, která nebyla Bedřichu Smetanovi nikterak cizí. Ke spolupráci oslovil Evu Blažíčkovou jako odbornou garantku a společnou úvahou připravili tvar této mimořádné celostátní soutěže v české polce na originální verze smetanovských polek, ale i jejich nejrůznější úpravy. Jedním z cílů soutěže bylo iniciovat ke tvůrčí spolupráci choreografy a muzikanty.

 

Choreografická soutěž Proč bychom si netančili se začala formovat na půdě organizace MenART, která poskytla nejen lidský potenciál v čele s paní Danou Syrovou, ale i své prostorové zázemí. Následně převzalo hlavní roli Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) a za přispění Umělecké rady ZUŠ, jmenovitě paní Zory Breczkové, bezchybně zorganizovalo vše potřebné pro průběh soutěže. Během února 2024 se uskutečnilo celkem sedm postupových kol, a to v Jihlavě, 2 kola v Praze, v Zašové, Hronově, Ostravě a Litomyšli. Do soutěže bylo přihlášeno 101 choreografií z tanečních škol a studií celé ČR, v závěru bylo uvedeno 84 choreografií, ve kterých tančilo 912 malých a mladých tanečníků a tanečnic. I s pedagogickým doprovodem měla soutěž celkem 1 020 účastníků.

 

Dvanáct choreografií, které tvořily finálový program 11. května v divadle Archa+ a z nichž porota v kompletním desetičlenném složení zvolila vítěze, představilo zajímavé věkové spektrum od šestiletých dětí po mladé dospělé, reflektovalo různé pojetí a cesty současného tance a ukázalo hodnotu práce tanečních pedagogů.

 

Hosty v divadle přivítal a členy odborné poroty představil moderátor Marek Šulc. Po úvodních slovech předala paní Eva Blažíčková spolu s Alešem Březinou všem choreografkám – finalistkám květiny a pamětní listiny.

V první části programu jsme viděli choreografie: MEZI SEBOU od Jany Trubačíkové (ARTem dance company I. Uherské Hradiště), JIŘINKY od Simony Mikešové (ZUŠ Sokolovská Plzeň), SPOLU od Lenky Halašové a Jarušky Kubinové (Flash Dance Company TJ Sokol Jaroměř), VSTŘÍC PROUDEM SE ŽEŇ od Štěpány Nlasy Mfuty (Taneční studio ELPÉ Příbram), PÍP! Od Markéty Pucové (Taneční kroužek Máta sdružení Roztoč Roztoky u Prahy) a JSOUCNO od Terezy Herynkové (ZUŠ Lounských Praha). Ve druhé části programu to byly choreografie: PINKO, LINKO od Markéty Vančurové (ZUŠ Znojmo), JEN JEDEN, PRAMÍNEK VLASŮ od Aleny Hofmannové Pírkové (Taneční soubor Prozatím ZUŠ Choceň), ŠVITOŘENÍ od Moniky Golianové (ZUŠ J. Pravečka Lanškroun), KÓTA 370,5 od Terezy Burešové (ZUŠ Adolfa Voborského Praha 4 – Modřany), VIA NIVIS od Adély Ernekerové (FRI.DA studio tance a pohybu Děčín) a PROTI od Jany Trubačíkové (ARTem dance company II. Uherské Hradiště).

 

Po zhlédnutí všech choreografií měla porota čas na diskuzi a vyhodnocení. Zasedla ve složení (řazeno abecedně): Eva Blažíčková, Dagmar Chaloupková, Eva Taverna Josefová, Sára Koluchová, Lenka Lázňovská, Markéta Perroud, Martin Smolka, Jana Vöröšová, Petr Wajsar, Aliaksandr Yasinski.

Diváci si mezitím užili koncert autorů coververzí. Nejprve skladbu Bedřicha Smetany Svatební scéna ze symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast v aranžmá a porvedení Aliksandra Yasinskiho, dále hudební uskupení Fahrzavö (kvartet ve složení: Jana Vöröšová – cimbál, perkuse, zpěv; Kristýna Farag – flétny, perkuse, zpěv; Zdeněk Závodný – saxofony, klarinety, perkuse; Michal Hrubý – klarinety, flétny, perkuse), který uvedl autorskou skladbu Tichá pestřenka, následně skladbu Bedřicha Smetany Svatební scéna ze symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast v aranžmá Jany Vöröšové, jež byla také autorkou slavnostních fanfár finálového programu. Koncert uzavřela skladba Bedřicha Smetany Pochod komediantů z opery Prodaná nevěsta v aranžmá Petra Wajsara a v podání vokálního sextetu Skety (Petr Wajsar, Veronika Vítová, Alice Bauer, Marta Kloučková, Michal Strnad, Štěpán Janoušek).

 

Poté už nezbývalo, než vyhlásit vítěze taneční soutěže Proč bychom si netančili a přizvat na jeviště všechny její účastníky. Třetí místo získala Adéla Ernekerová (FRI.DA studio tance a pohybu Děčín, ch. VIA NIVIS), které diplom předala paní Zuzana Minaříková, zástupkyně MenART. Druhé místo patřilo Tereze Burešové (ZUŠ Adolfa Voborského Praha 4 – Modřany, ch. KÓTA 370,5) a diplom jí předal pan Tomáš Motl, ředitel ČT Art. První místo získala Tereza Herynková (ZUŠ Lounských Praha, ch. JSOUCNO), diplom převzala od pana Aleše Březiny, kreativního ředitele Roku české hudby. Absolutní vítězkou soutěžě se stala Jana Trubačíková (ARTem dance company Uherské Hradiště, ch. PROTI a MEZI SEBOU), které diplom předala paní Eva Blažíčková, odborná garantka soutěže. Ta také předala všem oceněným symbolickou olivovou ratolest.

Vítězové budou mít možnost prezentovat své choreografie v rámci programu Smetanovy Litomyšle, na zahajovacím koncertu ZUŠ Open a na celostátní přehlídce scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… 2024.

 

Videozáznam finálového programu pořídil Jiří Jiráček, fotodokumentaci Dragan Dragin.

Další aktuality

Lucie Bílá a její pocta Petru Hapkovi k nedožitým osmdesátinám

24. 5. 2024

Opery, které jste ještě neviděli! Hudební divadlo 21. století i futuristické zvuky a akce kaskadérů

22. 5. 2024

Smetanovo Tajemství v Národním divadle bude netradičně tradiční

21. 5. 2024

Projekt České filharmonie a Galerie Rudolfinum dává příležitost mladým umělcům

17. 5. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování