Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 skončil

16. 5. 2024

Oba bloky Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024 – březnový a květnový – vidělo v Ostravě v součtu na 7500 diváků a divadla zaplnili v průměru více než z 90%. Vyprodáno dlouho dopředu měly obě koncertní představení Libuše s Janáčkovou filharmonií Ostrava (slavnostní opera každý blok uzavírala) a obě nedělní představení Prodané nevěsty. 

 

Velký zájem byl také o Tajemství, Hubičku, zahajovací Branibory v Čechách a předposlední večer v pořadí, kdy jsme hráli operu Čertova stěna, pak o derniéru Dvou vdov v květnu. Máme i desítky diváků a jejich rodin, které si daly za sebou s chutí oba cykly a milé bylo, že opravdu na opery chodily celé rodiny včetně dětí nebo teenagerů. Ze zahraničí přijelo celkem 170 diváků, hostů divadla a recenzentů, recenzenti čeští absolvovali nezřídka oba bloky. Ohlasy stále ještě vycházejí v českém i v zahraničním tisku a jsou dostupné na webu divadla (www.ndm.cz). Za všechny ohlasy alespoň hlas Nicholase Payna, bývalého ředitele Royal Opera Covent Garden v Londýně a English National Opera, v letech 2003-2023 ředitele asociace operních domů Opera Europa: „Soubor umělců, ve kterém se všichni vzájemně doplňovali, prokázal, že Smetana byl vrcholným hudebním dramatikem. Hlavní dojem ve mě zanechala celistvost představení. Díky řediteli divadla Jiřímu Nekvasilovi a hudebnímu řediteli opery Marku Šedivému, za nimiž stáli jejich oddaní a tvrdě pracující umělci. (…) Byla pro mne čest sdílet tato představení se znalým a nadšeným publikem. (…) Smetanovský operní cyklus Ostrava je hoden šířit odkaz ve jménu tohoto skladatele do všech koutů světa.“

 

Národní divadlo moravskoslezské připravovalo letošní cyklus posledních 10 let, tři z oper měly v této sezóně obnovené premiéry s novým obsazením a některé z oper už mají po derniéře. V tomto roce se rozloučíme s většinou ze Smetanových oper. Tři ještě hrajeme v červnu v Litomyšli, se třemi zamíříme v lednu 2025 do Plzně. V roce 2025 už na repertoáru zůstanou pouze Prodaná nevěsta a Hubička.  Fantastické ohlasy máme na čtyři smetanovské vlaky, které jsme ve spolupráci s Českými drahami vypravili během květnového bloku cyklu – naprostá většina cestujících zajela k nám na operu z Prahy minimálně 2x, někteří i 3x. Stále ještě běží soutěž o dárek za návštěvu nejméně 7 oper, zatím máme necelou stovku odevzdaných kartiček, čas mají diváci až do konce května, kdy má derniéru Čertova stěna. Podmínkou účasti je totiž  návštěva sedmi oper během celé sezóny, nikoli striktně v bloku cyklu.

 

 

Další aktuality

Rok české hudby na Moravskoslezsku

20. 6. 2024

Festival Leoše Janáčka se uzavře epilogem přesně v den 170. výročí Janáčkova narození

19. 6. 2024

NODO nastavuje zrcadlo naší době! V sedmi premiérách nové opery

19. 6. 2024

Světový svátek hudby v Českých Budějovicích 2024

12. 6. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování