Janáček: Výlety páně Broučkovy

11. 6. 2024

 

Janáčkův „pan Brouček“ v nové nahrávce – po sto letech stále aktuální…

 

V dubnu 1920 se Janáček po 12 letech nelehké práce dočkal premiéry svých Výletů páně Broučkovy; jediné své premiéry v pražském Národním divadle. Přesně sto let poté se pak sólisté, sbor a orchestr téhož divadla vrátili k „broučkiádě“ v pražském Rudolfinu. Nová studiová nahrávka, po Neumannově a Jílkově teprve třetí v katalogu Supraphonu, tak vznikla mj. díky uzavření divadel a koncertních síní v čase nedávné pandemie.   

Skladatel operu dedikoval prvnímu prezidentovi nově vzniklého Československa, T. G. Masarykovi. Místo oslavy nově nabyté svobody a státní suverenity, místo svatého Václava, Karla IV. či jiné z velkých postav českých dějin je hlavním hrdinou Janáčkovy „národní opery“ přízemní omezenec, zbabělec, pokrytec, lhář, buran a opilec, pan Brouček. Kromě dobrého jídla a piva miluje jednoduchý pohled na svět, je krajně podezíravý vůči všemu cizímu a odlišnému, nesnáší umělce a intelektuály. Ve Výletu do Měsíce je jeho tupá omezenost konfrontována s estétskou a intelektuálskou přepjatostí měsíčních obyvatel, ve Výletu do XV. století pak jeho neotřesitelný egoismus, bezpáteřnost a prolhanost kontrastuje s ideály nekompromisních husitských bojovníků „za pravdu Boží“. Slovy samého skladatele – „Malichernost naše je v Broučkovi ztělesněna; pro jeviště stvořeno.“ I po sto letech je tento obraz „obyčejného českého člověka“ stále aktuální a stojí za připomenutí. Zvlášť, když se ztvárnění hlavního charakteru ujme pěvec kvalit Jaroslava Březiny ve společnosti dalších předních českých pěvců a pod vedením zkušeného operního dirigenta Jaroslava Kyzlinka. V nové nahrávce významnou roli hraje i prostorovost a barevný zvuk Dvořákovy síně Rudolfina. Národní divadlo vydáním této nahrávky mj. připomíná 170. narozeniny Leoše Janáčka, nejsvětovějšího z českých operních skladatelů.

 

Leoš Janáček (1854–1928) – Výlety páně Broučkovy. Opera o dvou dílech (Výlet pana Broučka do Měsíce, Výlet pana Broučka do XV. století). Libreto: Leoš Janáček, František Serafínský Procházka, Viktor Dyk a František Gellner. Nastudování podle nové kritické edice Jiřího Zahrádky (Universal Edition).

 

Jaroslav Březina, Aleš Briscein, František Zahradníček, Alžběta Poláčková, Jiří Sulženko, Jiří Brückler, Roman Janál, Martin Šrejma, Josef Moravec, Doubravka Součková, Stanislava Jirků. Sbor a orchestr Národního divadla v Praze, sbormistr Pavel Vaněk, dirigent Jaroslav Kyzlink

 

Leoš Janáček

Výlety páně Broučkovy

Sólisté, sbor a orchestr Národního divadla v Praze, Jaroslav Kyzlink

2CD papírový digifile

 

Další aktuality

Rok české hudby na Moravskoslezsku

20. 6. 2024

Festival Leoše Janáčka se uzavře epilogem přesně v den 170. výročí Janáčkova narození

19. 6. 2024

NODO nastavuje zrcadlo naší době! V sedmi premiérách nové opery

19. 6. 2024

Světový svátek hudby v Českých Budějovicích 2024

12. 6. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování