NODO nastavuje zrcadlo naší době! V sedmi premiérách nové opery

19. 6. 2024

Ostrava, 19. června 2024 – Festival NODO / New Opera Days Ostrava začíná už za týden, ve středu 26. června! Program sedmi nových inscenací se uskuteční v Ostravě v pěti dnech – na scéně Divadla Jiřího Myrona, Divadla Antonína Dvořáka, Divadla loutek a v hale Tatran. Na kompletní festivalový program lze zakoupit cenově zvýhodněnou permanentku. Dny nové opery Ostrava připravuje v tandemu Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské. Kromě pěti světových premiér uvede festival také opery známých osobností současné evropské hudby – Pascala Dusapina z Francie a Ann Cleare z Irska. České premiéry jejich děl v koprodukci se zahraničními týmy festival zahájí i uzavřou. Festival NODO se nesnaží o jednotící téma. Není to dnes ani možné – a v uměleckém přístupu mladé a střední generace, v jejich autentickém pohledu vystupuje tato nesourodnost zřetelně do popředí. To, s čím se setkáme na letošním NODO, je, v určité dílčí formě, nastavením zrcadla naší době. 

 

Slavnostní zahájení festivalu v koprodukci s Neue Oper Wien

 

Festivalové zahájení ve středu 26. června bude v Divadle Jiřího Myrona patřit české premiéře opery Passion (Vášeň) uznávaného francouzského skladatele Pascala Dusapina (1955). Jako student umění na Sorbonně začal navštěvovat semináře Iannise Xenakise a na jeho profesní dráhu měly zásadní vliv. Poznamenán tímto řeckým skladatelem a také Edgarem Varèsem a Francem Donatonim si vybudoval vlastní kompoziční styl, který je nejčastěji charakterizován silnou vnitřní energií zaobalenou do jemného a uspořádaného zvukového hávu. Opera Passion je moderní reinterpretací klasického tématu lásky a utrpení. Bezejmenná ústřední dvojice příběhu se vydává na metaforickou cestu za cílem, který se ukáže být nedosažitelný. Během tohoto putování dochází k proměnám emocí, které zároveň definují jednotlivé etapy příběhu a opery samotné. Deník The Guardian zařadil operu Vášeň v roce 2019 mezi pětadvacet nejlepších hudebních děl 21. století.

Inscenace vzniká v koprodukci operní společností Neue Oper Wien, která je zaměřená na realizaci současného hudebního divadla. Už od svého vzniku v roce 1994 aplikuje na svou dramaturgii nekompromisní přístup a zasazuje se o provádění světových premiér i znovuobjevování méně známých děl 20. a 21. století. Hudebním ředitelem Neue Oper Wien je dirigent Walter Kobéra, který povede rovněž ostravskou inscenaci Dusapinovy opery. Účinkovat bude komorní orchestr Ostravská banda společně se zpěváky a zpěvačkami ze souboru PPCM Vocal Ensemble Graz. V hlavních rolích se představí sopranistka Melis Demiray a barytonista Wolfgang Resch. Režisérkou inscenace je Ursula Horner.

 

Ann Cleare poprvé v Ostravě

 

Závěr festivalu v neděli 30. června v Divadle Antonína Dvořáka bude patřit irské umělkyni Ann Cleare (1983). Laureátka skladatelské ceny nadace Ernsta von Siemense a vyhledávaná umělkyně je v Ostravě, aby dohlížela na teprve druhé nastudování své opery The Little Lives (Malé životy). Dílo je z roku 2022 a v témže roce měla opera svou světovou premiéru na prestižním Mnichovském bienále.

 

Opera The Little Lives přenese diváky do parku v jednom malém skotském městě, v němž jednoho dne zůstane uvězněna pětice postav. Nenadálá situace se stává čím dál vyhrocenější a během několika vypjatých hodin dochází k postupnému vyplavování frustrací, tužeb i bolestí. Napětí stoupá a naděje mizí v nedohlednu. V této takřka „kafkovské“ situaci se naléhavě nabízí i otázka, jestli jsou přítomní lidé vězni onoho parku, nebo sami sebe. Dílo zkoumá vliv silné propagandy na domácí i národní úrovni, napětí mezi pohlavími a genderovými rolemi, základní stabilitu lidských potřeb nebo také role národní identity. Režisérem nové inscenace pro NODO bude Jiří Nekvasil. V hlavních rolích se představí téměř celé původní mnichovské obsazení: kontratenorista Christopher Robson, sopranistka Peyee Chen, barytonista Peter Brathwaite, mezzosopranistka Truike van der Poel a tenorista John Humphrey. Ostravskou bandu diriguje Bruno Ferrandis.

 

Pětice světových premiér

 

NODO 2024 uvede kromě dvou zmíněných českých premiér pětici premiér světových. Rok české hudby reprezentují opery dvou českých autorů, kteří tvořili na objednávku festivalu: Zaprodanec Františka Chaloupky v režii Rocca (27. 6.) a Až tu všichni budou Haštala Hapky  v režii Vilmy Bořkovec (29. 6.). Na objednávku festivalu vznikla také operní skladba Ephemeral Pulse (Pomíjivý puls) Newyorčana Iana Davise (29. 6.) v inscenaci tandemu Jiří Nekvasil / David Bazika. Unikátními příspěvky do debaty o současném hudebním divadle budou rovněž další dvě díla: experimentální opera inspirovaná osobností a dílem Luigiho Russola na libreto filozofa a velkého znalce opery Petra Rezka (Hořký konec Russolův) v režii Petra Odo Macháčka a operně-kaskadérská performance IMPACT izraelského tvůrčího tandemu Amir Shpilman–Shiran Eliaserov (obě 28. 6.). NODO hostí inscenační týmy, sólisty a dirigenty z Evropy a USA, stejně jako mezinárodní rezidenční soubory: Ostravskou bandu, členy ONO – Ostrava New Orchestra a sbor Canticum Ostrava pod vedením Jurije Galatenka.

 
 

Předprodej vstupenek v síti GoOut nebo na stránkách či pobočkách Ostravského informačního servisu. Veškeré informace k prodeji vstupenek jsou dostupné na webových stránkách www.newmusicostrava.cz

 

NODO / Dny nové opery se konají za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za kontinuální velkorysou pomoc Ostravskému centru nové hudby děkujeme Liboru a Veronice Winklerovým a Martinovi a Haně Vohánkovým. NODO se v roce 2024 koná ve spolupráci s Neue Oper Wien, Divadlem Loutek Ostrava a společnosti OSTRA GROUP. Generálním mediálním partnerem festivalu je Český rozhlas Vltava, který zaznamená dvě operní představení, hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Skladatele a tvůrčí týmy festivalu NODO 2024 podpořila Velvyslanectví Irska a Izraele, tvůrčími stipendii Ministerstvo kultury ČR, SoundCzech a grant Evropské unie.

 

NODO / Dny nové opery Ostrava organizuje Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské. Více informací k našim projektům na  www.newmusicostrava.cz a také facebooku.

Autoři fotografií: Mark Duggan, Christoph Abramowitz

Další aktuality

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zve na 22. ročník i sérii zimních koncertů

16. 7. 2024

Hudební festival Zlatá Pecka 2024 oslaví 200 let od narození Bedřicha Smetany

11. 7. 2024

Výstava o českých skladatelích, turné po Dálném východě i slavné evropské festivaly

11. 7. 2024

Skončil nejrozsáhlejší ročník Smetanovy Litomyšle

8. 7. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování