Festival Leoše Janáčka se uzavře epilogem přesně v den 170. výročí Janáčkova narození

19. 6. 2024

Mezinárodní hudební festival (MHF) Leoše Janáčka letos probíhá ve slavnostní atmosféře oslav 170. výročí Janáčkova narození a Roku české hudby s připomínkou dalších velikánů: Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Festival vyvrcholí v Hukvaldech, kde se Janáček 3. července 1854 narodil. Hukvaldský program začne už 22. června a pokračovat bude až do dne skladatelova výročí.  Připraven je velký narozeninový den „Vše nejlepší, Leoši!“, nové nastudování Janáčkovy opery Káťa Kabanová nebo světová baletní premiéra „Návraty“.

 

Káťa Kabanová po 39 letech

Janáčkova opera Káťa Kabanová se na Janáčkův festival vrací po dlouhých 39 letech. V provedení operního souboru Slezského divadla v Opavě, v nastudování Marka Prášila a s vynikající sopranistkou Bree Nichols v hlavní roli uvidí návštěvníci letošního festivalového ročníku Káťu Kabanovou v sobotu 22. 6. v 19 hodin v amfiteátru hukvaldské obory.

 

Světová premiéra baletu

Skvělí baletní tanečníci z téměř celého světa se setkají v Janáčkově rodišti k jedinému tuzemskému představení „Návraty“, se kterým přijíždí slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková společně s hvězdami světové balení scény. Speciálně vytvořené představení v choreografii Věry Kvarčákové a Jeremyho Galdeana bude mít světovou premiéru v Hukvaldech 28. 6.

 

Velký narozeninový den

Hned 29. 6. následuje v Hukvaldech velký narozeninový den Vše nejlepší, Leoši!, který nabídne například nositele Řádu britského impéria z roku 2023 tenoristu Nickyho Spence. Představí se spolu s vynikajícími českými interprety: mezzosopranistkou Václavou Krejčí Houskovou, houslistou Janem Mráčkem a klavíristy Juliem Drakem a Ivem Kahánkem. Koncert se koná ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka a Českou filharmonií.

 

Oba tito partneři se také podíleli na programu, který začne 29. 6. už v 15 hodin na zahradě Památníku Leoše Janáčka. V programovém bloku nazvaném podle Janáčkových zvyklostí „Vítejte v Ukvalech“ vystoupí studenti Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Horňácká muzika Petra Mičky.

 

Od 16:30 následuje zastavení u rodného domu Leoše Janáčka s Pěveckým sdružením moravských učitelů pod vedením sbormistra Jiřího Šimáčka. Po té budou moci posluchači zamířit do amfiteátru v hukvaldské oboře na zmíněný velký narozeninový koncert. Během něj zazní výběr z díla Moravská lidová poezie v písních, Sonáta pro housle a klavír, výběr z klavírního cyklu Po zarostlém chodníčku a Zápisník zmizelého.

 

Po celé odpoledne budou Hukvaldy žít i zajímavým doprovodným programem, který představí nejen včelařské tradice v Janáčkově rodině (Environmentální resort HUBERT), ale také historické vozy TATRA Kopřivnice, které Leoš Janáček přirozeně znal a v červenci 1926 měl jeden z tatrováckých vozů zapůjčený na oslavy odhalení pamětní desky na svém rodném domě. Organizátoři připravili také možnost návštěvy Památníku Leoše Janáčka a Janáčkova rodného domu s výstavou ke 100. výročí premiéry opery Příhody lišky Bystroušky.

 

Závěrečný koncert od klasiky k lidovým písním se Štefanem Margitou

V duchu velkých oslav se ponese i neděle 30. 6. To bude mít v Hukvaldech festivalovou premiéru na zahraničních operních scénách hojně obsazovaný, ale i tuzemskému publiku velmi dobře známý Štefan Margita. V pestrém a nesmírně zajímavém programu, v němž nebudou chybět populární árie ani oblíbené lidové písně, vystoupí 30. 6. od 18 hodin v hukvaldské oboře s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Jana Kučery.

 

Navíc se chystají Mistrovské kurzy pro mladé umělce nebo zábavný program pro celé rodiny a Leošovy tvůrčí dílny.

 

V den Janáčkových narozenin se mezinárodní hudební festival nesoucí jeho jméno uzavře v hukvaldském kostele sv. Maxmiliána Epilogem s přípitkem – Janáčkovo Mládí. Důkaz o tom, že Janáčkova hudba, včetně dechového sextetu Mládí, opravdu nestárne, přinese Belfiato Quintet.

Další aktuality

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zve na 22. ročník i sérii zimních koncertů

16. 7. 2024

Hudební festival Zlatá Pecka 2024 oslaví 200 let od narození Bedřicha Smetany

11. 7. 2024

Výstava o českých skladatelích, turné po Dálném východě i slavné evropské festivaly

11. 7. 2024

Skončil nejrozsáhlejší ročník Smetanovy Litomyšle

8. 7. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování