HUDBA NAŠÍ DOBY: Koncerty Ostravské bandy v Irsku
Skladatelé z Čech, Irska, Německa a USA v dialogu
Ostrava / Cork, 30. září 2024 – Ostravská banda vyráží 7. října do irského Corku, kde odehraje dva koncerty: jeden ve spolupráci s University College Cork (11. 10.), která je hlavním partnerem projektu, na druhém (13. 10.) participuje organizace Guesthouse Projects, tvůrčí iniciativa zabývající se uměleckým experimentováním a interdisciplinaritou. Na koncertech zazní celkem 16 skladeb, které reprezentují současnou hudbu umělců z Čech, Irska, ale také Německa, Rakouska nebo Spojených států. Součástí turné bude propojení hudebníků Ostravské bandy s irskými hráči a osobní prezentace českých skladatelů v Corku a jejich diskuse s tamními studenty i členy nezávislé hudební scény. O své zkušenosti se podělí přední skladatelé a pedagogové HAMU v Praze Martin Smolka a Luboš Mrkvička, dramaturgem a dirigentem koncertů je skladatel Petr Kotík. Turné Ostravské bandy do Irska a spolupráci s tamní univerzitou i hudební komunitou podpořil Národní plán obnovy a Statutární město Ostrava.
Ostravská banda s výjimečnými hosty:
Irena Troupová, soprán (Praha)
John Godfrey, elektrická kytara (Cork)
Susan Stenger, flétna (Londýn)
Alex Petcu, perkuse (Cork)
Yseult Cooper, violoncello (Cork)
Petr Kotík, dirigent
11. října 2024
13:10 – 16.00
University College Cork, Irsko
13. října 2024
15:00 – 21.00
The Guesthouse, Cork, Irsko
Na koncertech zazní hudba těchto skladatelů:
Luboš Mrkvička* (Česká republika)
Petr Kotik* (Česká republika/ USA)
Rudolf Komorous (Česká republika/Kanada)
Martin Smolka* (Česká republika)
Danny McCarthy* (Irsko)
Donnchadh MacAodha* (Irsko)
Isabel Mundry (Německo)
Karen Power* (Irsko)
Morton Feldman (USA)
Pauline Oliveros (USA)
John Godfrey (Irsko)
Christian Wolff (USA)
Phill Niblock (USA)
Jonathan Nangle (Irsko)
George Brecht (USA)
* skladatel bude přítomen
Po loňském úspěšném turné Ostravské bandy v New Yorku a prezentaci českých skladatelů v USA následuje koncertní cesta do irského Corku. Špičkoví sólisté, kteří tvoří mezinárodní komorní orchestr, propojí v programech českou hudbu s hudbou západní Evropy i USA. Ostravskou bandu v roce 2005 založil Petr Kotík pro festival Ostravské dny a další projekty Ostravského centra nové hudby a její hráči jsou schopni v krátkém čase nastudovat i ty nejkomplikovanější partitury. Díky špičkové interpretační úrovni a progresivním programům si Ostravská banda získala uznání i na mezinárodních pódiích. Soubor vystoupil například v Carnegie Hall a Lincoln Center v New Yorku, berlínské Akademie der Künste, v Kolíně nad Rýnem nebo vídeňském Konzerthausu. Ostravská banda rovněž navštívila prestižní festivaly, jako jsou madridský musicadhoy nebo Huddersfield Contemporary Music Festival v Anglii. Ostravská banda se kontinuálně profiluje jako jeden z klíčových orchestrů současné hudby, který nejen pravidelně uvádí nové skladby, ale zároveň přispívá k mezinárodnímu tvůrčímu dialogu.
Nevšední prezentace se vedle české hudby žijících skladatelů dočká také současná evropská tvorba, zastoupená německou skladatelkou Isabel Mundry, jejíž sólovou skladbu pro housle zahraje koncertní mistr Ostravské bandy, americký houslista Conrad Harris. Chybět nebudou ani zástupci irské školy: zazní například skladby Dannyho McCarthyho, Karen Power a Donnchadha MacAodhy (bývalého rezidenta Institutu Ostravské dny).
Propojení české hudby s americkou scénou je ztělesněno osobností Čechoameričana Petra Kotíka, který ve Spojených státech žije a pracuje od konce 60. let. Ještě předtím se stihl potkat v Praze s Johnem Cagem, který tehdy československou metropoli navštívil v rámci světového turné skupiny Merce Cunninghama. V roce 1964 vystoupili Cage a Kotík společně ve Vídni, Praze a Varšavě. Rudolf Komorous, jeden ze zakladatelů souboru Musica Viva Pragensis a Kotíkův spoluhráč z 60. let, Československo rovněž opustil a v posledních několika desetiletích platí za zásadní postavu kanadské hudební scény, na západním břehu Kanady se stal jedním z nejvlivnějších pedagogů. Mezi další „americké“ vlivy, které hrály zásadní roli v tvůrčí činnosti Petra Kotíka i jím založených festivalů a souborů, patří Morton Feldman, Pauline Oliveros, Christian Wolff, George Brecht nebo letos zesnulý Phill Niblock. Všechna tato jména budou na irských koncertech Ostravské bandy zastoupena.