Pražský filharmonický sbor: S Poklady českého sboru z Prahy až do New Yorku

22. 11. 2024

Dvojice koncertů, které se konají 28. a 29. 11. 2024 od 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze, nese název Poklady českého sboru. Pražský filharmonický sbor zde představí vokální díla českých skladatelů A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů, J. Nováka a P. Ebena. Stejný program pak zazní 6. prosince 2024 na vůbec prvním samostatném koncertu Pražského filharmonického sboru v newyorské Carnegie Hall.

Tři díla s liturgickým pozadím, soubor inspirovaný lidovou náboženskou poezií a cyklus pěti sborů na lyrické verše, jež jsou prostým vyjádřením úcty k přírodě jako součásti Božího stvoření. Tak lze vystihnout dramaturgickou linku programu, který sestavil hlavní sbormistr a dirigent koncertu Lukáš Vasilek. „Chtěli jsme ukázat to nejlepší z české tvorby, zároveň ale představit i skladby, které se provádějí vzácněji. Vedle vrcholných kompozic Dvořáka, Janáčka a Martinů proto zazní i vynikající díla od Petra Ebena a Jana Nováka,“ říká Lukáš Vasilek.

Jako první zazní Pražské Te Deum 1989 od Petra Ebena, který tuto skladbu komponoval na přelomu roku 1989 a 1990 inspirován tehdejšími politickými událostmi. Následovat bude kantáta Otčenáš Leoše Janáčka, v níž přednese sólový part tenorista Pavel Černoch.
Z cyklu V Přírodě Antonína Dvořáka na lyrické verše Vítězslava Hálka uslyší publikum pět sborových písní. Dalším hudebním skladatelem, jehož tvorbu Pražský filharmonický sbor představí, je Bohuslav Martinů. Ten ve svém vokálním díle Čtyři písně o Marii uplatnil lidovou poezii ze sbírky Františka Sušila. Milovník latinského jazyka Jan Novák, jenž byl žákem Bohuslava Martinů, složil Testamentum na text básníka novodobé latiny Josefa Eberleho.

Výjimečná díla českého vokálního umění zazní v podání sboru pod vedením Lukáše Vasilka a s tenorem Kylem van Schoonhovenem také 6. prosince 2024 v newyorské Carnegie Hall, kde Pražský filharmonický sbor vystoupí v rámci samostatného koncertu vůbec poprvé ve své devadesátileté historii. Předcházet mu bude 5. prosince 2024 Janáčkova Glagolská mše, kterou sbor provede spolu s Českou filharmonií pod vedením Semjona Byčkova. Stane se tak v rámci Českého týdne v Carnegie Hall, nad nímž převzal záštitu prezident České republiky Petr Pavel. Tato americká tour bude zároveň završením oslav Roku české hudby.

Koncerty 28. a 29. 11. 2024 se konají ve spolupráci s festivalem Dny Bohuslava Martinů.

Od roku 2023 spolupracuje Pražský filharmonický sbor se Skupinou ČEZ. Ta z pozice generálního partnera podporuje domácí i zahraniční koncertní činnost sboru a soustředí se také na podporu mladých talentů a edukačních aktivit. Značka Citroën, která je hlavním partnerem, poskytuje sboru své vozy na cesty do tuzemských i zahraničních koncertních sálů. Pány Pražského filharmonického sboru od jara 2024 obléká módní značka Pánské obleky BANDI. O květinovou výzdobu sálů se stará společnost Kytky od Pepy.

 

Další aktuality

Půltucet prosincových koncertů

13. 12. 2024

Beseda: Hudba v rytmu ghetta

9. 12. 2024

Pražský filharmonický sbor zazpíval na Times Square

6. 12. 2024

Janáčkův festival oslaví 75 let, už teď nabízí luxusní koncerty

5. 12. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování