Ministerstvo kultury podpořilo grantem projekty Roku české hudby

16. 1. 2024

16.ledna proběhla tisková konference věnovaná projektům nepříspěvkových organizací, které v rámci Roku české hudby podpořilo Ministerstvo kultury České republiky. Podporu získaly hudební festivaly, operní domy i činoherní divadla a symfonické orchestry. Uspěli také pořadatelé koncertů komorní hudby, základní umělecké školy, vydavatelé knižních i notových publikací a vzniknou nové nahrávky české hudby. Na šíři podpořených projektů poukázal ministr kultury Martin Baxa: „Za sebe se velmi těším kupříkladu na nabídku velkých festivalů, jako jsou Pražské jaro či Smetanova Litomyšl, nebo na projekty, které chystají Národní divadlo v Praze, Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské či Divadlo Josefa Kajetána v Plzni. Já osobně mám velkou radost například ze dvou projektů, jež v hudebním provozu rehabilitují osobnost skladatele Karla Boleslava Jiráka, neprávem opomíjeného současníka Bohuslava Martinů a renesančně vzdělaného polyglota a zakladatele hudebního vysílání v pražském rozhlase, nebo z koncertního projektu připomínajícího méně známé české autory, vrstevníky Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.“

 

Rok české hudby budou reflektovat také akce konané v zahraničí. Plány a aktivity Českých center přišla na tiskovou konferenci shrnout jejich generální ředitelka Jitka Pánek Jurková: „Rok české hudby odstartoval 4. ledna vyprodaným recitálem Petra Nekorance, tenora Národního divadla, v New Yorku. Věřím, že potlesk si Česká centra letos poslechnou ještě mnohokrát: česká hudba je v zahraničí populární."

 

Hosty v Sukově síni Rudolfina přivítal ředitel České filharmonie David Mareček. Plánované projekty největších pořadatelů a institucí, které získaly podporu Ministerstva kultury, přišli představit jejich ředitelé Michal Medek (Smetanova Litomyšl), Pavel Trojan (Festival Pražské jaro / Prague Spring Festival), Martin Otava (DJKT Plzeň), Jiří Nekvasil (Národní divadlo moravskoslezské), Jiří Heřman (Národní divadlo Brno, Janáčkova opera) a koordinátor projektu Rok české hudby Marek Šulc.

Další aktuality

Rok české hudby na Moravskoslezsku

20. 6. 2024

Festival Leoše Janáčka se uzavře epilogem přesně v den 170. výročí Janáčkova narození

19. 6. 2024

NODO nastavuje zrcadlo naší době! V sedmi premiérách nové opery

19. 6. 2024

Světový svátek hudby v Českých Budějovicích 2024

12. 6. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování