V technice Lisztem, v komponování Mozartem

5. 1. 2024

"Kéž s milostí a pomocí Boží jsem jednou v technice Lisztem a v komponování Mozartem", zapsal si 23. ledna 1843 do deníku Bedřich Smetana.   Možná se jednalo o opožděný zápis novoročního předsevzetí, které si zaznamenal o tři týdny poté, co ho učinil. Nebylo mu ještě ani 20 let a nacházel se na důležitém životním milníku – právě z vlastního rozhodnutí ukončoval období "divokého talentu" a vykročil k tomu, aby se stal opravdovým profesionálním skladatelem, který svou dosavadní tvorbu označil za "dětské skladby bez základu a pevné půdy."

V následujících desetiletích svou usilovnou prací naplňoval své předsevzetí a dosáhl něčeho mnohem důležitějšího, než o co původně usiloval– stal se zakladatelem české národní hudby, a sice žádné do sebe zapouzdřené, ale takové, která se neustále porovnává s nejvýznamnějšími počiny svých velkých evropských současníků.

Dvě stě let po jeho narození máme možnost a snad i povinnost tento jeho zakladatelský počin ocenit a docenit a to v ideálním případě provozováním všech jeho zralých skladeb, nejen těch několika globálních hitů. To bude hlavním cílem právě začínajícího Roku české hudby 2024, na jehož konci bychom byli šťastni, kdyby se nám podařilo toto naše předsevzetí naplnit.

Další aktuality

Rok české hudby na Moravskoslezsku

20. 6. 2024

Festival Leoše Janáčka se uzavře epilogem přesně v den 170. výročí Janáčkova narození

19. 6. 2024

NODO nastavuje zrcadlo naší době! V sedmi premiérách nové opery

19. 6. 2024

Světový svátek hudby v Českých Budějovicích 2024

12. 6. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování