Valentýnský střípek

9. 2. 2024

Máloco potřeboval Smetana v životě více, než lásku. V mládí to byl poměrně jednostranný vztah, do dívek se zamilovával v podstatě permanentně a s prudkostí, jejíž ozvěnu nacházíme v jeho denících, dopisech a také skladbách. Za největší překážku v tom, aby jeho city byly opětovány, považoval svůj malý vzrůst (jen 156 cm) a silnou krátkozrakost, ale zdá se, že minimálně stejně velkým problémem byla vážnost, se kterou se do vztahů pouštěl a která objekty jeho citů patrně odrazovala. Jeho první láskou byla o rok starší sestřenice Louisa, kterou ve svém deníku popsal jako černookou černovlasou královnu. Trvalým dokladem jeho tehdejšího vzplanutí zůstala Louisina polka, dodnes živá a oblíbená stylizovaná taneční skladbička. 

Jediným způsobem, jakým mohl mladý člověk Smetanovy doby navazovat společensky akceptované styky s opačným pohlavím, byl tanec a náš budoucí klasik v tomto ohledu nic nezanedbal po stránce pohybové ani módní: "Ustrojil jsem se dobře? Budou po mně dívky šilhat?" Postupně se zamilovával do Elisy, která pro něj zcela nepochopitelně upřednostnila jistého "Vendelína Říhu. Syna mlynáře." Jeho dalším objektem byla jistá slečna Corvinová, po ní následovala Klára „mé všecko – moje vůdčí hvězda – můj anděl – moje bohyně!“ Další vášnivou lásku pocítil k Elis Guldenerové, „andělské dívce.“ I té složil polku. Již v lednu se ale jeho novou "vůdčí hvězdou, vládkyní, královnou, andělem, božstvím" stala Klára Klotzová. Jazyk Smetanových deníkových zápisků z té doby prozrazuje citově založeného člověka: „Ach, mluvila se mnou, nevím, jak mi bylo, cítil jsem se tak vyvýšeným, poněvadž mne poctila slovem! Dotýkala se mé pravé nohy a její šaty se rozkládaly přes mé koleno: za nic na světě bych jím byl nepohnul, aby záhyby jejích šatů nespadly dolů.“

Poté se ale již v jeho životě objevila Kateřina Kolářová, vynikající klavíristka a umělecky spřízněná duše. Musel o ni ale velice bojovat. Jak naznačují názvy jeho klavírních Bagatel, byly to boje často bezútěšné: Nevinnost, Sklíčenost, Idyla, Touha, Radost, Pohádka a ...Nešvar! Smetana však vytrval a tak si po dlouhých sedmi letech jeho Kateřina napsala do deníku: „Dnes, 25.srpna 1849, byl den naší svatby.“ 

 

Na obrázku Kateřina Kolářová, první choť Bedřicha Smetany (portrét J. P. Södemarka)

Další aktuality

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zve na 22. ročník i sérii zimních koncertů

16. 7. 2024

Hudební festival Zlatá Pecka 2024 oslaví 200 let od narození Bedřicha Smetany

11. 7. 2024

Výstava o českých skladatelích, turné po Dálném východě i slavné evropské festivaly

11. 7. 2024

Skončil nejrozsáhlejší ročník Smetanovy Litomyšle

8. 7. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování