Jiří Šlitr (15. 2. 1924 – 26. 12. 1969)

15. 2. 2024

Nejvíce se cítil být výtvarníkem, avšak proslul hudbou a divadlem. Jiří Šlitr, od jehož narození dnes uplynulo 100 let, složil písně Malé kotě, Včera neděle byla a mnohé další. Po boku Jiřího Suchého založil Divadlo Semafor - jedno z center pražské kultury 60. let minulého století a zemřel předčasně v roce 1969 ve věku pouhých 45 let. Pojďme si připomenout jeho uměleckou cestu! 

Ačkoliv vystudoval práva na Univerzitě Karlově, nikdy se jimi neživil. K výtvarnému umění ho vedl otec, který byl učitelem kreslení a hru na klavír se naučil od matky. Se spolužáky z gymnázia v Rychnově nad Kněžnou založil skupinu Rychnovský Dixieland, která byla roku 1948 sloučena s pražským souborem Czechoslovak Washboard Beaters a představovala pak špičkové těleso československého revivalistického hnutí. Šlitr zde působil jako klavírista a aranžér. Skupina spoluúčinkovala v pořadech Cesta jazzu v Divadle E. F. Buriana D 49. 

V době základní vojenské služby byl Šlitr výtvarníkem tehdejšího Ústředního domu armády a po návratu do civilního života se i nadále živil jako výtvarník. Jako klavírista doprovázel retrospektivní promítání němých filmů a hrál se skupinou Miroslava Horníčka.

Zlom v jeho tvůrčím vývoji přineslo až setkání s výtvarníkem barrandovských ateliérů Jiřím Suchým – o tom ale až příště.

Ačkoli Šlitr v průběhu let dosáhl doma ojedinělých úspěchů v šedesátých letech patřil k nejhranějším autorům populární hudby v tehdejším Československu, jeho ctižádost směřovala do světa – snil o účinkování na Broadwayi. Kontakty v USA mu sháněl exulant Jiří Voskovec, jeho vzor z éry Osvobozeného divadla, se kterým měl upřímný přátelský vztah. "Tahal z kapes skicáky plné oslnivě pravdivých rychlokreseb všech koutů New Yorku," popsal Voskovec svého o generaci mladšího jmenovce, kterého v dopisech oslovoval "drahý Šlitříku". 

V New Yorku Šlitr v polovině 60. let uspořádal samostatnou výstavu svých kreseb a navštívil několik slavných autorů muzikálů - Burtona Lanea (Divotvorný hrnec) a Fredericka Loeweho (My Fair Lady) – snažil se proniknout na Broadway, ale marně. Další výstavy uspořádal Šlitr v letech 1957 – 1969 v Praze, Bruselu, Wiesbadenu a Dortmundu.

Další aktuality

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zve na 22. ročník i sérii zimních koncertů

16. 7. 2024

Hudební festival Zlatá Pecka 2024 oslaví 200 let od narození Bedřicha Smetany

11. 7. 2024

Výstava o českých skladatelích, turné po Dálném východě i slavné evropské festivaly

11. 7. 2024

Skončil nejrozsáhlejší ročník Smetanovy Litomyšle

8. 7. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování