Veřejné slyšení Mozarta a Myslivečka

27. 2. 2024

Poslanecká sněmovna se na jeden večer promění v koncertní sál. Simona Šaturová a Vojta Dyk zazpívají árie Mozarta a Myslivečka

 

Politické projevy, debaty a interpelace stranou. Poslanecká sněmovna se v pondělí 4. března promění v koncertní sál. Sólisté Simona Šaturová a Vojta Dyk zazpívají za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704 vybrané árie Mozarta a Myslivečka. Koncert s názvem Veřejné slyšení pořádá spolek Piána na ulici. Akce se koná pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Zváni jsou poslanci, zaměstnanci a veřejnost. Registrace je zdarma.

 

S nápadem na uspořádání koncertu v Poslanecké sněmovně oslovil zakladatel spolku Piána na ulici a kulturní aktivizátor Ondřej Kobza předsedkyni sněmovny Pekarovou Adamovou během podzimu 2023. “Hlavní myšlenkou je spojení. Spojení hudbou, spojení kulturou. Tři sta šedesát čtyři dní v roce v tomto prostoru mohou poslanci disputovat a soupeřit v argumentech. Na jeden večer ale veškerá politika utichne a zavládne hudba,” popisuje Kobza. “A jsem moc rád, že se tato myšlenka zalíbila i paní předsedkyni Pekarové Adamové, která nám dala svou záštitu,” dodává.

 

„Mou snahou od počátku působení v čele Poslanecké sněmovny je otevírat její prostory široké veřejnosti a pomocí nejrůznějších společenských aktivit vytvářet prostor, kam budou mít lidé chuť se vracet. Věřím, že ojedinělé provedení nádherných skladeb Amadea i Il Boema bude pro nás všechny další skvělou příležitostí zažít Sněmovnu zase trochu jinak,“ doplňuje její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

 

Parlament, koncertní síň, parlament

 

Podle Kobzy nejde v případě proměny Poslanecké sněmovny v koncertní sál o myšlenku novou nebo revoluční. “Je to možná české specifikum. Rudolfinum se během historie několikrát proměňovalo z koncertní síně na parlament a zase zpět. Pokusíme se podobně na jeden den vrátit jednacímu sálu Poslanecké sněmovny původní funkci, kdy v tom prostoru zněla krásná hudba,” vysvětluje Kobza.

 

Naráží přitom na historickou etapu, kdy v Thunovském paláci, sídle dnešního jednacího sálu Poslanecké sněmovny, sídlila na konci 18. století italská operní společnost. “Baví nás tato metoda přeznačování prostoru. Že se lidé budou moci podívat na tento ikonický prostor nově,” řekl Kobza, jenž v minulosti se svým spolkem uspořádal například koncert symfonického orchestru v budově pošty v Jindřišské ulici nebo dlouhé stoly na Karlově mostě a Pražském hradě.

 

Poslanci, zaměstnanci, veřejnost. Vstup je zdarma

 

Poslaneckou sněmovnou se tak během dvou vystoupení v pondělí 4. března rozezní vybrané árie z repertoáru skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta a Josefa Myslivečka. Za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse je zazpívají sólisté Vojtěch Dyk a Simona Šaturová.

 

„Hudba má potenciál spojovat a nesmrtelná hudba Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta spojuje nejen minulost s přítomností, historickou tradici Thunovského divadla se současným využitím tohoto prostoru, ale také v neposlední řadě Vojtěcha Dyka s orchestrem Collegium 1704. Vojtěch Dyk, který ztvárnil postavu Josefa Myslivečka ve filmu Il Boemo, se představí poprvé s Collegiem 1704 v naprosto odlišném repertoáru, než v jakém ho publikum zná. Spojení jeho charismatu a muzikality s uměním skvělé sopranistky Simony Šaturové slibuje jedinečný zážitek,“ nechává se slyšet umělecký šéf a dirigent Collegia 1704 Václav Luks.

 

Oba koncerty Myslivečkových a Mozartových děl se odehrají 4. března, první hudební vystoupení je v plánu v 18 a druhé ve 20 hodin. “Na Veřejné slyšení jsou zváni všichni poslanci a zaměstnanci Poslanecké sněmovny. Máme připraveny také vstupenky pro veřejnost. Vstupné je zdarma a lidé se mohou registrovat na webových stránkách Poslanecké sněmovny,” uzavírá Kobza.

Další aktuality

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zve na 22. ročník i sérii zimních koncertů

16. 7. 2024

Hudební festival Zlatá Pecka 2024 oslaví 200 let od narození Bedřicha Smetany

11. 7. 2024

Výstava o českých skladatelích, turné po Dálném východě i slavné evropské festivaly

11. 7. 2024

Skončil nejrozsáhlejší ročník Smetanovy Litomyšle

8. 7. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování