150. výročí narození Oskara Nedbala

26. 3. 2024

Letos si připomínáme 150. výročí od narození skladatele, dirigenta a violisty Oskara Nedbala, který patří vedle Josefa Suka a Vítězslava Nováka k nejvýznamnějším žákům Antonína Dvořáka.


Narodil se v jihočeském Táboře v rodině hudbymilovného advokáta Karla Nedbala, který roku 1877 založil Filharmonický spolek existující dodnes pod názvem Komorní orchestr Bolech. Oskar Nedbal s tímto tělesem pravidelně spolupracoval jako violista a dirigent již od svých pražských konzervatorních studií. Profesionální mezinárodní hudební kariéru rozvinul v devadesátých letech 19. století jako violista slavného Českého kvarteta, které se těšilo mimořádnému úspěchu již od svých prvních koncertů. V té době se věnoval kompozici a lákala ho také dirigentská taktovka.


První velká dirigentská příležitost přišla při zahajovacím koncertu druhé sezóny České filharmonie 24. listopadu 1896. Později následovala pozvání do Berlína, do Paříže a do Ruska – a nabídka na vedení České filharmonie, kterou nejspíše z ohledů ke kolegům v kvartetu nepřijal. Po smrti své ženy přilnul k manželce svého kolegy z Českého kvarteta Karla Hoffmanna. Kvarteto opustil a s Marií Hoffmannovou přesídlil roku 1906 do Vídně, kde jej již jako dirigenta znali, protože zde 26. srpna 1902 řídil v zábavním parku v Prátru tzv. Obří orchestr, s nímž provedl poprvé ve Vídni celou Smetanovu Mou vlast. Ve Vídni působil až do vzniku Československé republiky (1918) jako dirigent Tonkünstlerorchestru (Orchestru hudebních umělců).


Spolupracoval též s řadou vynikajících zahraničních divadelních a symfonických orchestrů a brzy si vydobyl renomé světově uznávaného dirigenta. Ve vídeňské Lidové opeře například s úspěchem nastudoval Wagnerova Bludného Holanďana.


Jeho skladby z mládí jsou především komorního charakteru (písně, skladby pro klavír, housle, violoncello), ale věnoval se také jevištní tvorbě. Za zmínku stojí například úspěšné premiéry baletů v Pohádka o Honzovi a Z pohádky do pohádky v Národním divadle.


V roce 1910 měla také v Divadle na Vinohradech premiéru Nedbalova první opereta Cudná Barbora. Jeho největším a trvalým úspěchem se pak stala opereta Polská krev, premiérovaná 25. října 1913 ve vídeňském Carlově divadle. Po vypuknutí první světové války se mu podařilo dosáhnout osvobození z vojenské povinnosti a připsal si další úspěch s operetou Vinobraní. Ve Vídni patřil k nejčastěji uváděným autorům a reprízy jeho operet dosahovaly trojciferných čísel.


Po návratu do vlasti byl vystaven nacionalistickým útokům a vytýkalo se mu odrodilství, „pokleslá“ opereta nebo loajalita s monarchií. Úspěchy ve Vídni mu doma neposloužily, nebyl zde vítán. Od roku 1923 tak působil v čele Slovenského národního divadla v Bratislavě. Přestože výrazně pozdvihl uměleckou úroveň tohoto divadla, stávající finanční problémy vyřešit nemohl, a navíc ho opouštěla skladatelská inspirace. Pod tlakem okolností a vlivem nemoci se 24. prosince 1930 rozhodl vzít si život skokem z okna.


Jméno Oskara Nedbala v současnosti nesou dvě táborské instituce – divadlo a základní umělecká škola.
 

Další aktuality

V Ostravě začala za účasti prezidenta stavba koncertního sálu za 2,8 mld. Kč

25. 7. 2024

Pavel Haas Quartet součástí vrcholících oslav Roku české hudby

25. 7. 2024

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zve na 22. ročník i sérii zimních koncertů

16. 7. 2024

Hudební festival Zlatá Pecka 2024 oslaví 200 let od narození Bedřicha Smetany

11. 7. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování