Za operou z Prahy do Ostravy a zpět Smetanovským vlakem

4. 4. 2024

Národní divadlo moravskoslezské zve na druhý, květnový blok Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024 speciálně také pražské (olomoucké) diváky! Stihnou to pohodlně na otočku speciálním operním vlakem. Ve spolupráci s Českými drahami zajistilo divadlo vlakové spojení mezi Prahou a Ostravou na čtyři představení z osmi: V sobotu 4. května vypravujeme vlak na operu Braniboři v Čechách, v úterý 7. května na Dvě vdovy, ve čtvrtek 9. května je na programu Hubička a v sobotu 11. května bude možné vlakem dojet z Prahy přes Olomouc až k Čertově stěně. Vlaky budou vyjíždět z Prahy vždy po 13. hodině, do Ostravy dorazí v 17.30 a z Ostravy pak zpět vyjedou po každém představení s dostatečnou rezervou ve 23.00. Jízdenky bude možné koupit od čtvrtka 4. dubna od 10:00 pouze prostřednictvím webu NDM nebo osobně v centrální pokladně ostravského divadla spolu se vstupenkou.

 

V Ostravě tak v květnu ještě jednou zazní osm Smetanových oper v uceleném bloku, v pořadí, v jakém je skladatel napsal a ve vlastním nastudování souboru opery NDM. Výjimkou je slavnostní Libuše – ta blok v koncertním provedení s orchestrem Janáčkovy filharmonie Ostrava uzavře; stejně tomu bylo v březnu.

 

 „Přijet z Prahy do Ostravy za operou a dostat se téhož večera zpět je dnes prakticky nemožné – neexistuje žádné spolehlivé a pohodlné spojení z Ostravy do Prahy po skončení představení, což je vždy zhruba po 22. hodině. V květnu se v Ostravě hrají některé zápasy Mistrovství světa v hokeji a hotelové kapacity ve městě jsou naplněny už teď, což odrazuje i ty zájemce, kteří by chtěli v Ostravě po operním představení přespat. S Českými drahami jsme proto exkluzivně dohodli mimořádné spojení na čtyři představení květnového bloku Smetanovského operního cyklu. Dva pojedou v sobotu, jeden ve středu před státním svátkem a jeden den po svátku,“ shrnul Jiří Nekvasil, ředitel NDM a iniciátor projektu Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024.

 

Cena zpáteční jízdenky z Prahy, Kolína, Pardubic a České Třebové bude výhodných 500 korun, z Olomouce 250 korun. 50% slevu mají senioři nad 65 let, studenti s ISIC a pedagogové s ITIC.

 

Ostravskou cílovou a nástupní stanicí je zastávka Stodolní (nejbližší divadlu). Ve vlaku bude možné zakoupit občerstvení. Jízdenku bude možné koupit jen na obě jízdy (tam a zpět) a jen ke vstupence na představení - do vlaku bude možné nastoupit pouze se vstupenkou i jízdenkou.

Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 připravovalo Národní divadlo moravskoslezské 10 let. Vloni na podzim a letos měly obnovenou premiéru starší inscenace tak, aby všechny dokončené opery divadlo mohlo nabídnout divákům právě v březnovém a květnovém termínu k oběma kulatým Smetanovým výročím a k Roku české hudby 2024.

Zájem diváků o březnový – první blok cyklu – byl velký. Hlediště obou divadelních budov byla zaplněna z 94 % a Smetanovy opery viděly v Ostravě na 4 tisíce diváků. Některá představení byla vyprodána dlouho dopředu a skvěle se už plní i květnový blok. Pochvalné recenze na jednotlivá březnová představení i celý cyklus stále přicházejí z Česka i ze světa. Hostili jsme také zhruba dvě desítky zahraničních recenzentů.

 

Resumé a pořadí představení všech oper v květnu:

Dne 4. května zahájí Národní divadlo moravskoslezské druhý blok cyklu opět první Smetanovou operou Braniboři v Čechách, následovat budou

Prodaná nevěsta (5. května),

Dalibor (6. května),

Dvě vdovy (7. května),

Hubička (9. května),

Tajemství (10. května),

Čertova stěna (11. května)

12. května zazní v jediné repríze koncertní provedení Libuše s Janáčkovou filharmonií Ostrava, sólisty a Pražským filharmonickým sborem; dirigentem bude opět stejně jako u premiéry v březnu Robert Jindra.

 

„Diváci mají v květnu poslední možnost vidět Smetanovy opery u nás v Ostravě takto v kompletu, některé už v derniéře a u některých plánujeme ještě reprízy. Na repertoáru opery NDM ale zůstane pro příští sezóny jen Prodaná nevěsta, v roce 2025 se vrátí také Hubička. Tři naše operní inscenace vezeme na festival Smetanova Litomyšl, tři Smetanovy opery v našem nastudování odehrajeme v lednu 2025 v Plzni,“ připomněl ještě Jiří Nekvasil.

Další aktuality

Umění může být nepříjemné – Miroslav Srnka o překračování hranic současné hudby

22. 4. 2024

250. výročí narození Václava Jana Křtitele Tomáška

22. 4. 2024

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně v podání Petra Ernyei Quartet

19. 4. 2024

Rok české hudby a Smetana200 spojuje hudbu s filmem, fotografií i designem

17. 4. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování