Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vydává album věnované skladbám inspirovaných krásou Prahy

4. 4. 2024

Příběh Pražských symfoniků je bytostně spjatý s historií české metropole a otiskuje se to i do jejich repertoáru. Po úspěšné nahrávce Hudby pro Prahu 1968 Karla Husy (Supraphon 2021) přichází orchestr a jeho šéfdirigent Tomáš Brauner s dalším albem věnovaným Praze. Dramaturgie alba Smetana, Dvořák, Suk, Ostrčil: Hudba pro Prahu je zaostřená na konec 19. století, období, kdy český národ bojoval o svůj jazyk, kulturu a svébytnost v rámci Rakousko-uherské monarchie.

 

Páteř nového alba tvoří Sukova monumentální symfonická báseň Praga postavená na husitském chorálu „Ktož jsú Boží bojovníci“, Vyšehrad ze Smetanova slavného cyklu Má vlast a do třetice jeden unikát: Pohádka o Šemíku, téměř neznámá symfonická báseň devatenáctiletého Otakara Ostrčila – zhudebněná pověst odehrávající se opět na Vyšehradě. A samozřejmě Antonín Dvořák. V málokterém svém díle je Dvořák tak explicitně vlastenecký jako v předehře Můj domov (také dosti málo známé). Skladba je postavena na tématu zlidovělé písně Kde domov můj, jež se později stala českou národní hymnou. Dvořákova fanfára k Zemské výstavě v Praze je dalším unikátem tohoto alba.

 

Po vřele přijaté nahrávce Slovanských tanců, která vyšla koncem loňského roku – i tady Pražští symfonikové potvrzují, že český pozdně romantický repertoár je jejich rodným a nejpřirozenějším jazykem.

 

Na otázku, co důležitého Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá vedle vydání nového alba v Roce české hudby odpovídá dramaturg Martin Rudovský: „Samozřejmě spousty a spousty české hudby: ale také naše 90. narozeniny, neboť i FOK, se svým zrodem na podzim 1934, náleží do Roku české hudby. Proto se chystají také mimořádné koncerty v červnu na Vyšehradě či v říjnu v Radiopaláci.“

 

Album Smetana, Dvořák, Suk, Ostrčil: Hudba pro Prahu vydává Supraphon na CD i v digitálních formátech Hi-Res, Flac, MP3 již v pátek 12. dubna 2024.

 

 

TEASER: ► https://youtu.be/pUwv9wtHIpA

 

MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/FOKBraunerHudbaProPrahuPR/supraphonline

Další aktuality

Lucie Bílá a její pocta Petru Hapkovi k nedožitým osmdesátinám

24. 5. 2024

Opery, které jste ještě neviděli! Hudební divadlo 21. století i futuristické zvuky a akce kaskadérů

22. 5. 2024

Smetanovo Tajemství v Národním divadle bude netradičně tradiční

21. 5. 2024

Projekt České filharmonie a Galerie Rudolfinum dává příležitost mladým umělcům

17. 5. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování