Harmonie a svět. Nový pořad televize A11 oslavuje (nejen) Rok české hudby

12. 4. 2024

Televize A11 se přidala k letošním oslavám Roku české hudby a v kontextu výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany hudby jako takové. Redakce časopisů Harmonie a Mladý svět stojí za přípravou nového pořadu Harmonie a svět, jehož premiérový první díl bude televizní stanice A11 vysílat již tuto neděli 14. dubna.

 

Harmonie a svět je sérií rozhovorů s významnými tvářemi české hudby, jak z řad jejích interpretů, tak z osobností a profesionálů z vedení významných institucí. Cílem je poukázat na pestrou historii hudby v České republice, na její světové renomé i na současný přístup k ní.

 

„Hudba dostává prostor v nejširším možném slova smyslu. Co je vlastně v současnosti všechno hudba?  A v čem je ta česká specifická? Na tyto otázky se spolu s našimi hosty budu snažit najít odpověď,“ přibližuje koncept Jan Januš, moderátor pořadu Harmonie a svět a současně šéfredaktor časopisu Mladý svět. Právě pod hlavičkou Mladého světa vyšlo nedávno speciální vydání časopisu s názvem Smetana 200.

 

Aleš Březina v Harmonii a světě: I dnes by Smetana s hudbou experimentoval

 

Hostem prvního dílu je muzikolog a hudební skladatel Aleš Březina, který je zároveň kreativním ředitelem projektu Rok české hudby a jeho součásti projektu Smetana 200.

 

Spolu s moderátorem Janem Janušem proberou dosavadní průběh letošního Roku české hudby a samozřejmě se budou hojně věnovat Bedřichu Smetanovi, jehož významné výročí 200 let od narození si letos připomínáme.

 

Jaké akce a provedení díla Bedřicha Smetany považuje Aleš Březina za nejvýznamnější a jak bychom si podle něj v roce 2024 měli Bedřicha Smetanu připomínat? V rozhovoru nezůstane stranou ani blížící se Pražské jaro, na jehož zahajovacím koncertě Berlínští filharmonikové provedou Smetanovu symfonickou báseň Má vlast. Dojde také na diskusi nad koncertním provedení Libuše pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši, které mohou návštěvníci slyšet nejen na Pražském jaru, ale také na festivalu Smetanova Litomyšl.

 

Hostem druhé dílu pořadu Harmonie a svět bude Pavel Trojan, ředitel festivalu Pražské jaro, s nímž se Jan Januš zaměří nejen na program letošního 79. ročníku, ale i na preference současného návštěvníka festivalu.

 

V dalších dílech pořadu se diváci mohou těšit mimo jiné na legendární Gabrielu Beňačkovou, skladatelku Sylvii Bodorovou nebo ředitele Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Daniela Sobotku.

 

Harmonie a svět bude televize A11 vysílat vždy jednou za 14 dní v neděli. Pořad bude volně přístupný také na webu časopisu Harmonie.

 

 

 

Název pořadu: Harmonie a svět

Stopáž: 30 minut

Periodicita: čtrnáctideník

Premiéra prvního dílu: neděle, 14. dubna v 17:30

Moderátor: Jan Januš

Host prvního dílu: Aleš Březina, kreativní ředitel Roku české hudby

 

Další aktuality

Lucie Bílá a její pocta Petru Hapkovi k nedožitým osmdesátinám

24. 5. 2024

Opery, které jste ještě neviděli! Hudební divadlo 21. století i futuristické zvuky a akce kaskadérů

22. 5. 2024

Smetanovo Tajemství v Národním divadle bude netradičně tradiční

21. 5. 2024

Projekt České filharmonie a Galerie Rudolfinum dává příležitost mladým umělcům

17. 5. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování