Český cestovatel údajně kdysi pojmenoval hory na Nové Guineji po našem slavném skladateli

29. 4. 2024

Jako Smetanovo pohoří údajně pojmenoval v roce 1896 hory na Nové Guineji český cestovatel Enrique Stanko Vráz. Informace o své cestě publikoval v německém tisku a jedné knize, podrobnosti o jeho objevu však známé nejsou. Jasno si chce v celé věci udělat ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek, který si před lety adoptoval Vrázův hrob na Olšanských hřbitovech a stará se o něj. Na podzim se chce na několik týdnů na Novou Guineu vypravit, cestě předchází podrobná příprava.
 
"Chtěl jsem zjistit, jestli vůbec to pohoří existuje a jestli se nějak jmenuje. S největší pravděpodobností to Vrázovi neuznali, aby někde vyšlo potvrzené, že se jedná o pohoří Bedřicha Smetany," uvedl Junek. Podle něj zřejmě hory na Nové Guineji, kde se Vráz pohyboval, dodnes žádné pojmenování nemají.

Junek chce pojmout cestu i jako příspěvek k letošnímu roku české hudby a výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany. Připravuje článek, který chce publikovat během festivalu Smetanova Litomyšl, a facebookovou stránku. Expedice také shání podrobné mapy a další informace. Bude se snažit jít podle Vrázova popisu cesty, prostor, v němž bude pátrat, ale měří 200 kilometrů.
 

"Na podzim se tam chceme vydat a pokusit se lokalizovat oblast, případně se s domorodci dohodnout, jestli tam nemůžeme dát nějakou destičku, že je to pohoří Bedřicha Smetany," uvedl Junek. Pokud by se vše podařilo, pokusil by se pojmenování pohoří po českém skladateli prosadit i oficiálně.

 

Vrázova stopa se objevuje i ve Vysokém Mýtě. Byl ve spojení s předsedou tamního Spolku českých kolařů a cestovatelů a stal se i jeho členem.

 

Enrique Stanko Vráz (1860 - 1932) byl český cestovatel a fotograf, i když není vyloučen ani jeho bulharský původ. On sám o jeho vyjasnění neusiloval. Navštívil různé části Severní, Jižní a Střední Ameriky, Asie a Afriky. Na svých cestách nasbíral množství přírodnin a uměleckých předmětů, které věnoval Národnímu muzeu. Je také autorem několika cestopisů.

 

Zdroj: Reflex.cz (https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/124423/smetanovo-pohori-cesky-cestovatel-udajne-kdysi-pojmenoval-hory-na-nove-guineji-po-nasem-slavnem-skladateli.html)

Další aktuality

Lucie Bílá a její pocta Petru Hapkovi k nedožitým osmdesátinám

24. 5. 2024

Opery, které jste ještě neviděli! Hudební divadlo 21. století i futuristické zvuky a akce kaskadérů

22. 5. 2024

Smetanovo Tajemství v Národním divadle bude netradičně tradiční

21. 5. 2024

Projekt České filharmonie a Galerie Rudolfinum dává příležitost mladým umělcům

17. 5. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování