Nové skladby na objednávku soutěže Pražské jaro napsali Miroslav Srnka a Kryštof Marek

3. 5. 2024

Je již tradicí, že soutěž Pražské jaro objednává pro každý ročník soutěže dvě nové skladby u českých autorů. Ani letošní rok není výjimkou. Pro obor lesní roh napsal skladbu Tři pražské obrazy Kryštof Marek. „Jedná se o kompozici, kde jsem se ve třech hudebních částech inspiroval atmosférou města Prahy. Má snaha byla, aby hudební věty byly kontrastní a aby tak kompozice vyzněla i v sólovém provedení bez doprovodu,“ uvádí. V oboru housle se tohoto úkolu zhostil Miroslav Srnka, který napsal skladbu Apprivoise-moi. „Je to z knihy Malý princ od Antoina de Saint Exupéryho z kapitoly 21, kde malý princ potká lišku a liška má hlubokou lidskou potřebu blízkosti. A tato skladba je právě také o blízkosti, blízkosti hudebníka a jeho nástroje,“ popisuje.

Tyto skladby dostali přijatí soutěžící v průběhu února, tedy pouhé tři měsíce před začátkem soutěže. Skladby zazní v premiéře během druhých kol, která se odehrají 10. května v oboru lesní roh a 11. května v oboru housle. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb bude v každém oboru udělena cena Nadace Český hudební fond.

Přijďte si poslechnout světovou premiéru těchto výjimečných skladeb! Těšíme se na vás v Národním domě na Vinohradech a na HAMU.

 

Zdroj: Pražské jaro (https://festival.cz/nove-skladby-na-objednavku-souteze-prazske-jaro-napsali-miroslav-srnka-a-krystof-marek/)

Další aktuality

Lucie Bílá a její pocta Petru Hapkovi k nedožitým osmdesátinám

24. 5. 2024

Opery, které jste ještě neviděli! Hudební divadlo 21. století i futuristické zvuky a akce kaskadérů

22. 5. 2024

Smetanovo Tajemství v Národním divadle bude netradičně tradiční

21. 5. 2024

Projekt České filharmonie a Galerie Rudolfinum dává příležitost mladým umělcům

17. 5. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování