Ohlédnutí
za Rokem české
hudby 2024

Úvodní slovo ministra kultury

Vážené milovnice a milovníci české hudby,

rok 2024 byl pro českou kulturu výjimečným a inspirativním obdobím – rokem, kdy jsme si po celém světě připomínali jedinečnost a bohatství české hudební tradice. Rok české hudby 2024 byl nejen oslavou významných výročí skladatelů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček, ale také příležitostí k připomenutí méně známých, avšak stejně důležitých osobností, jejichž tvorba tvoří nedílnou součást naší kulturní identity.

Programy, které probíhaly během celého roku, ukázaly rozmanitost a bohatství české hudby v celé její šíři. Velkou roli hrála také mezinárodní spolupráce. Čeští hudebníci a hudebnice hostovali na mnoha prestižních zahraničních scénách a zároveň přivítali kolegyně a kolegy z celého světa, aby společně sdíleli inspiraci a hodnoty, které česká hudba reprezentuje. Jedním z vrcholů roku byl Český týden v Carnegie Hall, kde Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor uchvátily mezinárodní publikum svými výkony. Mezi stovkami projektů zazářily také festivaly Pražské jaro či Dvořákova Praha. Nezapomenutelným momentem bylo zahájení Smetanovy Litomyšle, kde se hudba již tradičně pojí s okouzlující atmosférou historického prostředí. Zapomenout nelze ani na moravskou část oslav – novou inscenaci Smetanova Dalibora v Národním divadle v Brně, nebo cyklus všech Smetanových oper, který připravilo Národní divadlo moravskoslezské.

Rok české hudby ale nebyl pouze svátkem špičkových umělců, umělkyň a orchestrů. Ukázal, jak hluboce je hudba zakořeněná v každodenním životě našeho národa. Na oslavách se podíleli profesionálové i amatéři – od koncertních mistrů až po děti v mateřských školách. Hudba zněla nejen ve velkých koncertních sálech, ale také na školních besídkách, ve venkovských komunitách, na regionálních festivalech a v městských parcích.

Tato brožura, kterou držíte v rukou, je svědectvím o energii, kreativitě a odhodlání všech, kteří se podíleli na realizaci Roku české hudby 2024. Je zároveň důkazem toho, že hudba je nejen uměním, ale i cestou, jak posílit naše kulturní sebevědomí a sdílet to nejlepší z naší země se světem. Děkuji všem, kdo se podíleli na organizaci, interpretům a interpretkám, pedagogům a pedagožkám, žákům i žákyním a všem nadšeným divačkám a divákům, kteří se stali součástí této jedinečné oslavy. Bez vašeho nadšení, talentu a práce by Rok české hudby 2024 nemohl být tak mimořádný.

S úctou
Martin Baxa
ministr kultury České republiky

Úvodní slovo koordinátora projektu

Vážené dámy a pánové,

rok 2024, zasvěcený Roku české hudby, je za námi. To je příležitost ohlédnout se za významnými okamžiky, které tento mimořádný projekt přinesl. Rok české hudby nám připomněl, že hudba je neoddělitelnou součástí našeho každodenního života, překonává hranice, spojuje lidi a dokáže oslovit každého bez ohledu na věk, zájmy nebo kulturní zázemí. Pod heslem „Hudba jsme my“ jsme se snažili ukázat, že hudba nedělá rozdíly mezi žánry, interprety ani posluchači. Tento rok byl oslavou nejen profesionálních umělců, ale i amatérů, kteří svou láskou k hudbě dotvářejí bohatý kulturní obraz naší společnosti.

Hudba v českém kontextu neznamená jen tvorbu v češtině nebo hudbu českých autorů, ale zahrnuje veškeré hudební dědictví, které vzniklo na území historických Čech, Moravy a Slezska. V roce 2024 jsme proto nechtěli zapomenout ani na hudbu lidovou, tvorbu autorů německého původu, židovské skladatele a další vlivy, které utvářely naši bohatou hudební tradici.

Program Roku české hudby nabídl stovky akcí po celé České republice i v zahraničí. Průsečíkem mnoha oslav se stal Bedřich Smetana, jehož 200. výročí narození roku 2024 dominovalo roku. Nejen že jsme měli možnost slyšet jeho ikonická díla, ale došlo i na připomenutí jeho méně známých skladeb, které zdůraznily pestrost jeho kompozičního umění.

V grantovém řízení Ministerstva kultury České republiky uspěla více než stovka projektů, které nabídly pestrou směsici koncertů, divadelních představení, nahrávek, výstav, ale třeba i odborných nebo populárně naučných publikací. Řada z nich by bez podpory, kterou na sebe navázal Rok české hudby, nemohla nikdy vzniknout, jelikož náklady na jejich realizaci významně převyšují možnosti obvyklé v oblasti kultury. Rok české hudby tak mohl vrátit pozornost zapomenutým dílům či autorům, objevit umělce nové generace nebo umožnit uvedení skladeb velikánů české hudby v nebývalém rozsahu. Za všechny takové projekty lze zmínit několikeré kompletní uvedení Smetanových oper, nahrávku Putování do Svaté země Kryštofa Haranta v podání souboru Cappella Mariana, Lieder Society a jejich znovuobjevení skladatelky Slávy Vorlové nebo vznik nové site-specific opery Malý třesk, kterou uvedlo Moravské divadlo Olomouc.

Přál bych si proto, aby Roky české hudby pokračovaly i v dalších desetiletích a příští generace objevovaly kouzlo našeho hudebního dědictví. Věřím, že společně dokážeme udržet tuto tradici a předávat ji dalším pokolením jako neocenitelný dar.

Hudba však není jen o slavných skladatelích minulosti. Významnou část Roku české hudby programu tvořily projekty zaměřené na současné skladatele a interprety. Výstava Allegro Forte přinesla fotografické portréty sedmnácti osobností české hudby, od legend jako Gabriela Beňačková a Jiří Kylián, přes zářící hvězdy současné hudební scény, jakými jsou dirigent Jakub Hrůša nebo tenorista Pavel Černoch až po mladé talenty nastupující generaci – klavíristku Kláru Gibišovou nebo violoncellistu Viléma Vlčka. Tito umělci připomínají, že česká hudba je stále živá, dynamická a inspirativní.

Hudba je umění i prostředek komunikace, spojení a sdílení emocí. Právě tato myšlenka byla srdcem Roku české hudby 2024. Chci proto poděkovat všem, kteří se na něm podíleli – umělcům, organizátorům, dobrovolníkům i všem posluchačům, kteří svým nadšením ukázali, že hudba skutečně spojuje.

Marek Šulc
koordinátor Roku české hudby

Celkový přehled

0
Celkový počet
akcí v kalendáři
0
Celkem
pořadatelů
0
Koncert
0
Opera
0
Divadelní
a taneční události
0
Zahraniční
akce
0
Jiné
(výstavy a další)
0
Zábavné
a vzdělávací akce
0
Konference
a přednášky
0
Multimediální
obsah

Kolik měst se zapojilo

0
Počet měst celkem
0
Měst v ČR
0
Měst v zahraničí

Sály nebo místa konání

0
Počet míst konání
celkem
0
Míst konání v ČR
0
Míst konání v zahraničí
Mapa akcí v České republice

Počet míst konání podle krajů

1
Hl. m. Praha 157
2
Jihomoravský 60
3
Moravskoslezský 54
4
Středočeský 52
5
Pardubický 42
6
Liberecký 22
7
Jihočeský 21
8
Vysočina 20
9
Plzeňský 17
10
Olomoucký 16
11
Královéhradecký 15
12
Zlínský 13
13
Ústecký 8
14
Karlovarský 7

Sociální sítě

0
Celkový dosah
facebookové stránky
za rok 2024
0
Počet sledujících
na Facebooku
0
Celkový dosah
instagramového profilu
za rok 2024
0
Počet sledujících
na Instagramu

Nejširší okruh uživatelů na Facebooku v kategoriích

45–54 let
20.2% ženy
8.7% muži
35–44 let
16.9% ženy
7.9% muži

Celkový poměr pohlaví (Facebook)

68.6 %
ženy
31.4 %
muži

Nejširší okruh uživatelů na Instagramu v kategoriích

25-34 let
20.5% ženy
9.8% muži
35–44 let
15% ženy
6.4% muži

Celkový poměr pohlaví (Instagram)

66.7 %
ženy
33.3 %
muži

Nejhranější skladatelé v roce 2024

Skladby* s nejvyšším počtem uvedení v roce 2024

Prodaná nevěsta (Bedřich Smetana) 98
Má vlast (Bedřich Smetana) 82
Rusalka (Antonín Dvořák) 55
Koncert pro klavír a orchestr (Antonín Dvořák) 22
Koncert pro violoncello h moll (Antonín Dvořák) 20
Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“ (Antonín Dvořák) 19
Koncert pro housle a orchestr a moll (Antonín Dvořák) 17
Příhody lišky Bystroušky (Leoš Janáček) 14
*nebo jejich části

Podpora MKČR
Rok české hudby / Smetana 200 – finanční podpora Ministerstva
kultury české republiky

Příspěvkové organizace MK ČR
ND Praha – nová produkce opery Tajemství, slavnostní galakoncert v den narození BS, Dalibor, Jarmila Novotná, aj. /ND/ 10 100 000 Kč
Česká filharmonie – koncertní provedení Libuše (festivaly PJ a SL), provedení Má vlast se Semjonem Byčkovem (Karlovy Vary), open air koncert na Hradčanském náměstí (výběr z českých oper), jarní evropské turné se Semjonem Byčkovem (česká hudba), letní evropské turné s Jakubem Hrůšou, český festival v Carnegie Hall /ČF/ 18 000 000 Kč
Pražský filharmonický sbor – BBC Proms, Carnegie Hall, operní projekt s PKF, aj. /PFS/ 10 750 000 Kč
ČSKH – Smetana klavírní tvorba a několik spolkových koncertů k RČH /ČF/ 250 000 Kč
Amatérská činnost, celonárodní setkání, spolupráce amatérů
a profesionálů v rámci jednoho interpretačního výkonu
Proč bychom se netěšili (2024) – národní sborové setkání /PFS/ 2 000 000 Kč 2 000 000 Kč
Proč bychom si netančili (2023/2024) – národní taneční soutěž /NIPOS/** 3 000 000 Kč
Výstavy a edukační činnost
Muzeum BS /NM/ – komiks a další výstavy /NM/ 3 000 000 Kč
IDU – Divadelní ústav
Alternativní scéna a Czech music office /IDU/ 12 500 000 Kč
Produkce a PR*
Dramaturgie, produkce, administrace /ČF/ 5 000 000 Kč
Marketing, komunikace, včetně špičkového SPOTu – soutěž o agenturu /ČF/ 25 400 000 Kč
Mezisoučet 90 000 000 Kč
Výběrové dotační řízení MK ČR k RČH 2024
PRIORITNÍ AKCE: Smetanova Litomyšl – kompletní uvedení všech Smetanových oper (ND Praha, ND Brno, NDM) a koprodukce s Birmingham Opera Company a Prague Sounds (Dvě vdovy) a provedení Libuše; další koncerty spojené s RČH 14 000 000 Kč
Ostatní projekty soutěžící ve výběrovém dotačním řízení OUKKO MK ČR 96 000 000 Kč
Celkem 200 000 000 Kč

Divadla

Národní divadlo

Smetana Gala

Premiéra: 2. března 2024
Národní divadlo, Praha

Kdo jiný by se měl zhostit oslav v den výročí narození Bedřicha Smetany, než jeho alma mater Národní divadlo? Čtveřice dirigentů provedla diváky lyrickým průřezem jeho operní tvorby. Koncert živě přenášela Česká televize i Český rozhlas.

Rusalka (Antonín Dvořák)

Premiéry: 8. a 10. března 2024
Národní divadlo, Praha

Perla české opery znovu ožila v Národním divadle. Na zdejším repertoáru je nepřetržitě od světové premiéry v roce 1901. Výroční nastudování svěřilo vedení divadla režijní dvojici SKUTR. Za dirigentský pult se vrátil Tomáš Netopil.

Tajemství (Bedřich Smetana)

Premiéry: 24. a 26. května 2024
Národní divadlo, Praha

Hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra nastudoval v Roce české hudby mimo jiné i Smetanovo Tajemství. Režie byla svěřena Ondřeji Havelkovi, který shakespearovský spor Malinů a Kalinů pojal tradičnějším způsobem.

Wernisch (Ivan Wernisch, Jan Nebeský, Jana Slouková)

Světové premiéry: 13. a 14. června 2024
Nová scéna, Praha

Poezie jde nejen zpívat, jde také zahrát. Režie inscenace, postavené na verších mystifikátora a snivce Ivana Wernische, se ujal jeho přítel Jan Nebeský. Hudba je dílem muzikologa a skladatele Aleše Březiny.

Národní divadlo – Savonlinna

Zájezd: 27. července – 1. srpna 2024
Savonlinna Opera Festival

Opera Národního divadla zavítala na finský operní festival v Savonlinně. Hned třikrát se publiku představila Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis a pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka. Galakoncert s áriemi ze Smetanových, Dvořákových a Janáčkových oper řídil hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra.

Šárka (Zdeněk Fibich)

Premiéry: 7. a 9. listopadu 2024
Národní divadlo, Praha

Robustní Fibichova opera se vrátila na prkna naší první scény po více než 45 letech a značně přitom omládla. Řízení orchestru se ujal hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra. Ke spolupráci Národní divadlo přizvalo německého režiséra Kaye Linka.

Národní divadlo Brno

Dalibor (Bedřich Smetana)

Premiéra: 2. února 2024
Janáčkovo divadlo, Brno

Britský režisér David Pountney je velkým propagátorem české opery. Na brněnskou scénu se v roce 2024 vrátil s novátorským pojetím Dalibora od Bedřicha Smetany. Tato opera v brněnském Národním divadle zazněla naposledy před 30 lety. Hudebního nastudování se tentokrát ujal dirigent Tomáš Hanus.

Rusalka (Antonín Dvořák)

Premiéra: 5. dubna 2024
Janáčkovo divadlo, Brno

Pohádka je útvar archetypální. Rusalka v režii Davida Radoka se k tomuto charakteristickému rysu pohádek naplno hlásí. Brněnské nastudování operu zkrátilo a dramaturgicky vyostřilo, a přineslo tak na klasické dílo světové opery nový a svébytný pohled.

Here I am, Orlando – Národní divadlo Brno (foto Marek Olbrzymek)
Here I am, Orlando (Ľubica Čekovská)

Světová premiéra: 14. června 2024
Janáčkovo divadlo, Brno

Oslavy Roku české hudby na brněnském jevišti divákům připomněly, že opera žije. Ve světové premiéře Brno uvedlo operu Here I am, Orlando současné slovenské skladatelky Ľubici Čekovské. Inspirací pro libreto Viktorie Knotkové se stal román Virginie Woolfové Orlando.

Balet NdB 2: Silent Woods / Capriccio / For2

Premiéra: 24. října 2024
Divadlo Reduta, Brno

Divadlo Reduta spojilo dohromady trojici choreografů, kteří připravili pro diváky trojici snových příběhů, vyprávěných čistě pohybem. Silent Woods Mária Radačovského, Capriccio Uladzimira Ivanova a For2 Markéty Pimek Habalové představily členy juniorského souboru Baletu Národního divadla v Brně.

Národní divadlo Moravskoslezské

Cyklus oper terezínských skladatelů

17. února 2022 – 10. října 2024
Ostrava

Cyklus oper terezínských autorů zahájily už v roce 2022 Zásnuby ve snu Hanse Krásy a v následujícím roce pokračoval dvěma ze tří oper Viktora Ullmanna.

Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024

2. března – 12. května 2024
Divadlo Antonína Dvořáka, Ostrava

Národní divadlo moravskoslezské nastudovalo a uvedlo ve výročním roce 2024 ve dvou cyklech všech osm dokončených oper Bedřicha Smetany. Provedení Braniborů v Čechách se uskutečnilo v den Smetanových narozenin, Libuše zazněla na výročí jeho úmrtí.

Rapsodie Bohemia

Premiéra: 11. dubna 2024
Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava

Divadlo Jiřího Myrona svedlo dohromady trojici choreografů jedné generace. Svá díla uvedli na hudbu pěti českých hudebních skladatelů, které od sebe dělí generací hned několik. Z pulzující Floridy se přes svět opojné svobody diváci přenesli až do sci-fi sfér plných radosti, štěstí a harmonie.

Šarlatán (Pavel Haas)

Premiéra: 10. října 2024
Divadlo Antonína Dvořáka, Ostrava

V Roce české hudby uzavřel Cyklus terezínských autorů Šarlatán Pavla Haase. Stalo se tak symbolicky 80 let poté, co spolu s podstatnou částí české kulturní elity životy všech tří násilně ukončil nacistický režim.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla Plzeň

Cyklus Smetanových oper

Plzeň

Všechny Smetanovy opery mohli diváci v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla spatřit naposledy před 40 lety. V letošním výročním roce se to podařilo zopakovat i díky spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. DJKT během roku uvedlo také kompletní cyklus Smetanových písní a většinu Smetanových sborů.

V hudbě život Čechů

Premiéra: 28. února 2024
Nová scéna, Plzeň

Slavnostní koncert nepředstavil pouze velikány, kteří na našem území působili. Pamatoval i na autory, na které se neprávem pozapomnělo. Vše, včetně Smetanovy nedokončené Violy, zaznělo pod taktovkou Jiřího Petrdlíka.

Jsem kněžna bláznů (Lenka Nota)

Premiéra: 16. března 2024
Malá scéna, Plzeň

Chvályhodný cíl zpřístupnit operu i novým, mladým divákům si vytyčilo plzeňské divadlo při uvedení opery Jsem kněžna bláznů. Hodinové komorní dílo skladatelky Lenky Nota na libreto Olgy Sommerové umožnilo nahlédnout do života Boženy Němcové včetně jejích vzestupů a pádů.

Julietta aneb Snář (Bohuslav Martinů)

Premiéra: 8. června 2024
Nová scéna, Plzeň

Láska často způsobí, že se člověk zapomene. Bohuslav Martinů načerpal inspiraci pro svou autorskou operu Julietta aneb Snář v díle francouzského spisovatele a dramatika Georgese Neveuxe. Režisér Martin Otava a šéfdirigent Jiří Štrunc vrátili vrcholné dílo Martinů na plzeňské jeviště téměř po 50 letech.

Noc s operou – Dracula (Karel Svoboda, Zdeněk Borovec, Richard Hes)

Premiéra: 25. června 2024
Amfiteátr Lochotín, Plzeň

Noc s operou přinesla ve výročním roce 2024 velmi neobvyklou kombinaci. Během dvou večerů pod hvězdami mohli návštěvníci zhlédnout populární muzikál Dracula autorů Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese, následovaný slavnostní Libuší Bedřicha Smetany.

Noc s operou – Libuše (Bedřich Smetana)

Premiéra: 28. června 2024
Amfiteátr Lochotín, Plzeň

Slavnostní Libuše Bedřicha Smetany zazněla v rámci Noci s operou v amfiteátru Lochotín jako součást oslav české hudby.

Jihočeské divadlo

Opereta Gala

Premiéra: 1. ledna 2024
Dům kultury Metropol, České Budějovice

Pětice sólistů a Orchestr opery Jihočeského divadla pod vedením Martina Peschíka připravily pro diváky večer plný melodií z operet a muzikálů. Evropským operetám se světovým přesahem patřila první půlka programu. Druhá zavedla diváky do modernějšího prostředí českých i světových muzikálů.

Jakobín – Jihočeské divadlo (foto Martina Root)
Jakobín (Antonín Dvořák)

Premiéra: 9. února 2024
Dům kultury Metropol, České Budějovice

Předloha Jakobína je natolik aktuální, že se režisérka Monika Hliněnská a dirigent David Švec rozhodli ji pojmout bez násilných aktualizací. V hlavní roli se ocitla hudba Antonína Dvořáka, který ve svého Jakobína silně věřil. Dokonce ho označil za svou nejlepší operu.

Slovanské tance (Antonín Dvořák)

Premiéra: 1. listopadu 2024
Dům kultury Metropol, České Budějovice

Slovanské tance Antonína Dvořáka, původně určené k poslechu, se staly skutečnými tanci. Nestalo se to v historii poprvé, ale v Jihočeském divadle bezesporu ano. Choreografie představení se chopil mladý Martin Šinták. Diváky prostřednictvím tance přenesl ke kořenům českého folkloru a lidové kultury.

Pinocchio (Tomáš Hanzlík, Vít Zouhar)

Premiéry: 6. a 7. prosince 2024
Dům kultury Metropol, České Budějovice

V hrobě označeném Pinocchio Sanches blízko hrobu Pinocchiova stvořitele Collodiho se údajně našla kostra s dřevěnými protézami. Tento článek z internetu nedal spát libretistovi Davidu Košťákovi. Tomáš Hanzlík a Vít Zouhar se chopili hudby a Petr Hašek režijního vedení. Světová premiéra se uskutečnila v samotném závěru jubilejního roku.

Moravské divadlo Olomouc

Želary (Zuzana Lapčíková, Hana Litterová)

Premiéra: 16. února 2024
Moravské divadlo, Olomouc

Moravské divadlo Olomouc se při nastudování Želar Květy Legátové neinspirovalo jen knihou, ale i jejím úspěšným filmovým zpracováním. Unikátem tanečního dramatu je fakt, že většina tanečníků typicky moravského folkloru pocházela ze zahraničí.

Prodaná nevěsta (Bedřich Smetana)

Premiéra: 7. června 2024
Moravské divadlo, Olomouc

Ema Destinnová se zasadila o uvedení této české klasiky na řadě světových scén. Režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová se rozhodla pojmout svou inscenaci Prodané nevěsty jako připomínku této světově proslulé divy. Hudebního nastudování se ujal dirigent Marko Ivanović.

Malý třesk (Petr Kofroň, Marek Piaček, Michal Cáb)

Premiéra: 15. září 2024
Červený kostel, Olomouc

Každá ze tří částí opery Malý třesk je dílem jiného skladatele. V harmonický celek je spojila dvojice režisérů Matyáš Dlab a Lukáš Jiřička. Za jeviště si Moravské divadlo v Olomouci zvolilo Červený kostel. Jeho prostory dodaly představení čtvrtý rozměr.

Divadlo Oskara Nedbala Tábor

Mladí Oskaru Nedbalovi

Premiéra: 12. listopadu 2024
Divadlo Oskara Nedbala Tábor

Koho jiného v Táboře oslavit v Roce české hudby než místního rodáka Oskara Nedbala, od jehož narození uplynulo 150 let? Komorní hudební večer konzervatoře České Budějovice se odehrál v divadle, které je po slavném rodákovi pojmenované. Programem provedla předsedkyně Mezinárodní společnosti Oskara Nedbala Ludmila Peřinová.

Prodaná nevěsta (Bedřich Smetana)

Termín uvedení: 9. května 2024
Divadlo Oskara Nedbala Tábor

Diváci v Táboře měli možnost vidět Prodanou nevěstu v původní verzi z roku 1866. Oproti poslední přepracované úpravě z roku 1870 se v ní o něco více mluvilo a méně zpěvně recitovalo. Operu režíroval Lubor Cukr, dirigovali Vojtěch Spurný a Josef Štefan.

Prodaná nevěsta – Národní divadlo moravskoslezské (foto Martin Popelář)
Symfonický koncert

Premiéra: 22. června 2024
Divadlo Oskara Nedbala Tábor

První koncert festivalu Prague Summer Nights se konal v táborském Divadle Oskara Nedbala. Symfonický koncert mladých umělců, kterým je festival zasvěcen, přinesl skladby Mozarta, Dvořáka, ale také zdejšího rodáka, po kterém je divadlo pojmenováno.

Divadlo F. X. Šaldy

Sněhová královna (Hans Christian Andersen, Marika Mikanová)

Premiéry: 1. a 3. listopadu 2024
Šaldovo divadlo, Liberec

V baletu na motivy hororové pohádky Hanse Christiana Andersena Sněhová královna je v symbióze choreografie Mariky Mikanové, hudba Aleše Březiny a Pavla Ridoška i výtvarná složka Aleše Valáška. Čtveřice umělců navázala tímto představením na předchozí spolupráci na baletu Mauglí.

Hubička (Bedřich Smetana)

Premiéry: 26. a 28. dubna 2024
Šaldovo divadlo, Liberec

Hádka o hubičku v malé vísce v Podještědí se stala inspirací pro libreto Elišky Krásnohorské. Nové nastudování pozdní opery Bedřicha Smetany se příznačně odehrává v divadle, které leží jen kousek od místa, kde se děj skutečně odehrál. Soubor Jizera uvítal diváky tancem ještě před samotným představením.

Slezské divadlo Opava

Káťa Kabanová (Leoš Janáček)

Premiéra: 28. dubna 2024
Slezské divadlo Opava

Kříž, který zůstává na minimalistické scéně během všech tří dějství, je nejen symbolem hříchu, který v Janáčkově opeře vyústí v tragický konec, ale i vyjádřením pokrytectví, kterého se většina postav dopouští. Inscenace je dílem režisérky Jany Anděly Pletichové a dirigenta Marka Prášila.

Divadlo pod Palmovkou

Prodaná nevěsta (Bedřich Smetana)

Premiéra: 9. prosince 2023
Divadlo pod Palmovkou, Praha

Původně komická opera na libreto Karla Sabiny se v podání režiséra Jakuba Krofty mění v opravdové vesnické drama. Úpravy všech árií, které ve svébytném činoherním představení zazněly, jsou dílem současného skladatele Ivana Achera.

Městská divadla pražská

Ježek (Simona Petrů, Jaroslav Ježek, Martin Konvička)

Premiéra: 7. prosince 2024
Divadlo ABC, Praha

Divadlo ABC složilo hold jednomu z největších skladatelů moderní české hudby Jaroslavu Ježkovi v představení, které neslo výmluvný název Ježek. Hru z jeho života režíroval Michal Dočekal. Živý orchestr připomněl současným divákům jeho nejslavnější melodie.

Orchestry

Česká filharmonie

Novoroční koncert

31. prosince 2023 a 1. ledna 2024
Rudolfinum, Praha

Zahájení Roku české hudby svěřila Česká filharmonie do rukou svého hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši. Jeden z ambasadorů probíhajících oslav české hudby zařadil na program skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka i Oskara Nedbala.

Jarní evropské turné

4.–23. března 2024

Hudbu Antonína Dvořáka přivezla Česká filharmonie do slavných koncertních sálů starého kontinentu. Posluchačům ve Španělsku, Rakousku, Německu, Belgii a Francii nabídnul orchestr trojici skladatelových vrcholných symfonií, instrumentální koncerty pro housle, violoncello a klavír a také tři koncertní předehry.

Open Air koncert

26. června 2024
Hradčanské náměstí, Praha

Česká filharmonie v srdci Prahy k Roku české hudby – to je velká slavnost! Krása, lyrika a hloubka, vznešenost i vtip naší hudby – kéž v nás z toho všeho něco zůstane!“ Uvedl před tradičním koncertem k závěru filharmonické sezony jeho dirigent Petr Altrichter.

Česká filharmonie – Český týden v Carnegie Hall (foto Petra Hajská)
Koncerty pro svobodu a demokracii

16. a 17. listopadu 2024
Rudolfinum, Praha

Svůj dirigentský debut s Českou filharmonií si v Roce české hudby odbyl čerstvě designovaný šéfdirigent Vídeňských symfoniků Petr Popelka. Sukovu Fantasii pro housle a orchestr a Martinů violovou Rapsodii-koncert doplnila předehra ke Dvěma vdovám a majestátní tóny Janáčkovy Sinfonietty.

Filharmonie Brno

V očekávání jara a míru

15. února 2024
Janáčkovo divadlo, Brno

Filharmonie Brno pokračovala ve výročním roce ve znovuoživování děl dvou českých exilových autorů Jana Nováka a Antonína Rejchy. Řízení dvou skladeb autorů, které od sebe dělí dvě století, se ujal dlouholetý šéfdirigent orchestru Dennis Russell Davies.

Bedřich Smetana 200

29. února 2024
Janáčkovo divadlo, Brno

Na tvorbu Bedřicha Smetany měli velký vliv jeho starší současníci Franz Liszt a Richard Wagner. Na koncertu věnovaném 200. výročí od Smetanova narození zazněly skladby všech tří skladatelů pod taktovkou Michela Tabachnika.

Smetana 200 & Davies 80

18. dubna 2024
Besední dům, Brno

Ve čtyřkovém roce narozený šéfdirigent Filharmonie Brno Dennis Russell Davies se rozhodl vzdát hold jubilantovi Bedřichu Smetanovi Mou vlastí v úpravě pro čtyřruční klavír. Dva dny před svými narozeninami vystoupil společně se svou životní partnerkou, klavíristkou Maki Namekawou.

Zahajovací koncert sezony: Smetana 200 & Bruckner 200

15. září 2024
Janáčkovo divadlo, Brno

200 let neuplynulo pouze od narození Bedřicha Smetany. Stejné kulatiny spojují i rakouského symfonika Antona Brucknera. Vzhledem k tomu, že šéfdirigent Filharmonie Brno Dennis Russell Davies stál 15 let v čele Brucknerova orchestru v Linci, volba skladeb zahajovacího koncertu nové sezony se přímo nabízela.

Před Bedřichem a po něm

2. listopadu 2024
Besední dům, Brno

Hudebním dramaturgem cyklu rodinných koncertů byl čas. Zaměření každého z koncertů se totiž odvíjelo od významného výročí, které na ten který den připadlo. Diváci, kteří se s hudbou často teprve seznamovali, získali navíc možnost zvolit pro každý večer jednu skladbu, jakou chtěli.

Pohádkový Mahler

28. listopadu 2024
Janáčkovo divadlo, Brno

V listopadu uplynulo 90 let od světové premiéry Mahlerovy Písně žalobné, kterou živě přenášel i brněnský rozhlas. Filharmonie Brno oslavila výročí nejen novým nastudováním tohoto díla, ale i skladbami Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera, na jejichž tvorbu měl Mahler značný vliv.

Janáčkova filharmonie Ostrava

Novoroční koncert JFO

10. ledna 2024
Kino Vesmír, Ostrava

Janáčkova filharmonie oslavila Nový rok a zároveň vstup do Roku české hudby koncertem, který připomněl díla českých hudebních velikánů. Předehru k nejoblíbenější české opeře Prodaná nevěsta vystřídal první ze tří fragmentů z opery Julietta od Bohuslava Martinů. Na závěr zazněla Dvořákova Novosvětská.

Libuše

10. března 2024
Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava

Národní divadlo moravskoslezské se spojilo s Janáčkovou filharmonií Ostrava a Pražským filharmonickým sborem, aby pro diváky připravili Smetanovu Libuši v koncertním provedení. Řízení obou koncertů se ujal Robert Jindra.

Oslavuji

28. března 2024
Kino Vesmír, Ostrava

Janáčkova filharmonie si dala k 70. narozeninám dárek v podobě koncertu naplněného tím nejlepším z Čech i zahraničí. Své návštěvníky vyzvala, aby spolu s ní hudbou oslavili cokoli, co je zrovna hodné oslavování.

Vánoční koncert

16. prosince 2024
Kino Vesmír, Ostrava

Jedna světová premiéra a jedna skladba, bez které si řada lidí české Vánoce ani nedokáže představit. Tolik ve stručnosti Vánoční koncert Janáčkovy filharmonie, na kterém vystoupila řada pěveckých talentů nejmladší generace. Řízení se ujal Jiří Habart.

Skladatelská soutěž

2024

Marie Nečasová, skladatelka, cembalistka a studentka HAMU, se stala třetí vítězkou soutěže, kterou Janáčkova filharmonie vypsala v březnu jubilejního roku. Inspiraci a název orchestrální skladby našla ve Skácelově básni Všechno se jednou probolí.

Moravská filharmonie Olomouc

Novoroční koncert Moravské filharmonie Olomouc

1. ledna 2024
Reduta, Olomouc

Zahájit Rok české hudby v rytmu jazzu a chytlavých latinskoamerických rytmů se rozhodla Moravská filharmonie pod vedením Zsolta Hamara. Vedle amerických autorů zazněly i skladby Bohuslava Martinů a písně trojice Ježek-Voskovec-Werich.

Od písně k symfonii

15. února 2024
Reduta, Olomouc

Koncert Moravských filharmoniků odstartovala Orchestrální suita z Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v úpravě Václava Talicha. Následoval výběr méně známých Písní a zpěvů z mládí Gustava Mahlera. Koncert uzavřela Mahlerova symfonie Titán.

Něha a temperament české hudby

1. března 2024
Reduta, Olomouc

Lukáš, Bodorová a Suk v podání Moravské filharmonie a sólistů Miriam Rodriguez Brüllové a Romana Patkoló. Řízení se ujal hostující dirigent Robert Kružík.

V hlavní roli symfonie a propagace české hudby v Maďarsku a Chorvatsku

10. května 2024
Reduta, Olomouc

Závěrečný koncert sezony se zpravidla ohlíží za vším, co sezona přinesla. Vedle Lisztova Preludia vyslechli diváci Szymanovského Symfonii č. 4 a Dvořákovu Symfonii č. 7. Koncem května pak filharmonici absolvovali čtyři koncerty v Maďarsku a Chorvatsku s kompozicemi Smetany, Dvořáka a Suka.

Češi, kteří ohromili Ameriku

26. září 2024
Reduta, Olomouc

V přímém přenosu na stanici Vltava Českého rozhlasu zahájila Moravská filharmonie v domovské Redutě další koncertní sezonu, a to Dvořákovým Klavírním koncertem a První symfonií Bohuslava Martinů.

Podzimní polské turné Moravské filharmonie

Podzim 2024

Díla českých velikánů v podání Moravské filharmonie zazněla u našich severních sousedů sedmkrát.

Slavíme s českou hudbou

24. října 2024
Reduta, Olomouc

V Roce české hudby nabývají i oslavy české státnosti většího významu. V pěti městech Olomouckého kraje se slavilo spolu s Martinů, Dvořákem a Smetanou.

Závěrečný koncert festivalu Music Olomouc 2024

7. listopadu 2024
Reduta, Olomouc

Závěr festivalu přinesl v interpretaci moravských filharmoniků pod taktovkou íránsko-estonského dirigenta Arashe Yazdaniho kompozice českých autorů – Františka Chaloupky, Ondřeje Adámka a Marka Keprta v českých i světových premiérách.

Plzeňská filharmonie

Dvořák učitel

7. září 2024
Měšťanská beseda, Plzeň

Třídílný seriál vytvořený pro Dvořákovu Prahu přenesl diváky do New Yorku 19. století. Dvořák se v závěrečném dílu seznamuje s jedním z prvních černošských studentů Harrym T. Burleighem. Jejich setkání mají na skladatelovu tvorbu značný vliv. Mluvené slovo doprovodila Plzeňská filharmonie.

Noc se Smetanou

13. září 2024
Nádvoří Plzeňského Prazdroje, Plzeň

Plzeňské pivo má ve světě podobné jméno jako česká hudba. Během jedné Noci se Smetanou spolu vedl rozhovor Smetana, syn sládka, s Josefem Grollem, autorem legendárního světlého ležáku. Komponovaný večer nasycený Smetanovou hudbou dirigoval Chuhei Iwasaki.

Triumfální Smetana

10. října 2024
Měšťanská beseda, Plzeň

Symfonie, která zřejmě ani nedoputovala k císaři, jemuž ji chtěl skladatel věnovat, triumfovala na koncertu Plzeňské filharmonie. Druhá část přenesla návštěvníky o 70 let dál k Janáčkově Tarasu Bulbovi. Za dirigentským pultem stál šéfdirigent Chuhei Iwasaki.

Filharmonie Bohuslava Martinů

Anglickými listy

25. ledna 2024
Kongresové centrum Zlín

Světová koncertní premiéra Smrtihlava Lukáše Sommera, Tubový koncert Ralpha Vaughana Williamse a Dvořákova Anglická. Česko-anglický program realizovaný pod vedením šéfdirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Roberta Kružíka nabídl zajímavou konfrontaci domácí a britské hudby.

Mahler 5

8. února 2024
Kongresové centrum Zlín

Za svého ho považují Češi i Rakušané, on sám se však cítil být spíše Evropanem. Gustav Mahler dokázal dovést zvuk romantického orchestru až na samotný vrchol, což ostatně bezezbytku odhalilo provedení jeho monumentální Páté symfonie.

Le Quattro Stagioni

15. února 2024
Kongresové centrum Zlín

Vivaldi, Respighi a Mysliveček. Italská instrumentální hudba doplněná českou skladatelskou stopou na Apeninském poloostrově vládla Kongresovým centrem Zlín za řízení hlavního hostujícího dirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáše Braunera.

From the New World

7. března 2024
Kongresové centrum Zlín

Pod taktovkou dirigenta Floriana Krumpöcka se odehrál koncert sestavený z děl Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů s drobným odkazem na působení obou skladatelů v „Novém světě“. V pozici sólistů se představilo izraelské klavírní duo Sivan Silver a Gil Garburg.

Bořkovec Quartet

5. prosince 2024
Kongresové centrum Zlín

Jan Vičar, Bohuslav Martinů a Josef Suk, aneb světová premiéra soudobého díla, svěží neobarokní kompozice a lyrické romantické vyprávění. Ryze český program zazněl v podání souboru Pavel Bořkovec Quartet a za řízení Roberta Kružíka.

Filharmonie Hradec Králové

Open Air koncert pro Hradec – Smetana na Smetanově nábřeží

28. srpna 2024
Eliščino nábřeží, Hradec Králové

V symbolickém prostředí Smetanova nábřeží se odehrál koncert k 20. výročí České republiky v Evropské unii. Vedle několika symfonických básní z cyklu Má vlast nastudoval dirigent Kaspar Zehnder také předehru k Prodané nevěstě.

Z východních Čech do Prahy a Vídně

25. září 2024
Sál Filharmonie Hradec Králové

Tůma, Kalabis, Dušek, Mozart a Voříšek. Každý z těchto skladatelů zanechal v Čechách svou stopu. Výběr z jejich díla nastudoval s Filharmonií Hradec Králové dirigent Vojtěch Spurný.

Slavnostní koncert ke Dni vzniku samostatného československého státu

28. října 2024
Sál Filharmonie Hradec Králové

Dirigent Kaspar Zehnder se ujal řízení slavnostního koncertu, jehož program měl připomenout den, který byl pro český i slovenský národ zcela klíčový. Vedle Dvořáka, Suka a Smetany zazněla i skladba Jana Nováka.

Orchestr Berg

Zvukoprostor: Sny generace Y

10. června 2024
Gabriel Loci, Praha

Dvě české a jedna světová premiéra se uskutečnily v industriálním prostoru Gabriel Loci. Generaci Y tvoří dnešní třicátníci. Jak zní jejich hudba, se mohli diváci přesvědčit během jediného večera, na kterém zazněly skladby Čecha, Islanďanky a Řekyně. Orchestr Berg řídil Petr Louženský.

Renewable Music

15. července 2024
Kateřinská zahrada, Praha

Orchestr Berg je známý svou podporou současné hudby a především mladých českých skladatelů. Pro komponovaný večer zvolil jeho dirigent Peter Vrábel premiéry čtyř skladeb v podání středoevropských souborů, které se na současnou hudbu specializují. Dramaturgicky je spojovalo primární určení do městské přírody.

Moravské dvojzpěvy

27. února 2024
Kostel sv. Šimona a Judy, Praha

Moravské dvojzpěvy stály na začátku Dvořákovy slávy sahající až ke hvězdám. V doprovodu klavíristy Vojtěcha Spurného se jejich interpretací ujalo česko-slovenské duo Simona Šaturová a Monika Jägerová. Večer doplnily Dvořákovy klavírní Eklogy.

Dvořák – Stabat Mater

26. března 2024
Obecní dům, Praha

Orchestr Berg uvádí působivé dílo Antonína Dvořáka Stabat Mater tradičně ve velikonočním čase. Křesťanský svátek utrpení Panny Marie je k uvedení díla, které odráží Dvořákovu osobní tragédii, příhodný.

Dvořák – Lužanská mše

7. května 2024
Kostel sv. Šimona a Judy, Praha

Šéfdirigent Peter Vrábel nastudoval se svým tělesem, řadou sólistů a Kühnovým smíšeným sborem Dvořákovu mši napsanou na objednávku k příležitosti vysvěcení kaple v Lužanech.

Orchestr Berg na Vyšehradě

19. června 2024
Vyšehradské sady, Praha

Pod širým nebem ve Vyšehradských sadech si poslechlo šestitisícové publikum Smetanovu Mou vlast, kterou Orchestr Berg zahájil oslavy svých 90. narozenin. Ze Smetanovy síně, tradičního působiště, se orchestr spolu s významnými hosty přesunul na místo, které inspirovalo Smetanu k vytvoření první symfonické básně z cyklu Má vlast.

FOK na Vyšehradě – Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (foto Petr Dyrc)
Iva Bittová & Slovenské spevy

15. října 2024
Kostel sv. Šimona a Judy, Praha

Iva Bittová zůstává za všech okolností sama sebou. V roce 2015 vydala CD Slovenské spevy, které se stalo pramenem pražského koncertu v kostele sv. Šimona a Judy. Vedle toho zpěvačka zavedla posluchače prostřednictvím skladeb Leoše Janáčka i na svou rodnou Moravu.

Má vlast

28. října 2024
Obecní dům, Praha

Čtyřky jsou pro českou hudbu podobně významné jako osmičky pro stát. V roce 1918 byl vznik nového Československého státu vyhlášen v Obecním domě, tradičním sídle Orchestru Berg. Orchestr se proto každoročně připojuje k oslavám koncertem, na kterém připomíná zřejmě nejslavnější dílo toho, komu je koncertní sál Obecního domu zasvěcen.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Dvořák–Fibich–Smetana

29. ledna 2024
Rudolfinum, Praha

Koncert hlavního hostujícího dirigenta rozhlasových symfoniků Roberta Jindry se nesl v duchu programní hudby. Zazněly dvě básně Erbenovy Kytice od Dvořáka a Fibicha a tři symfonické básně Smetany z jeho švédského období.

Smetana–Suk–Srnka

12. února 2024
Rudolfinum, Praha

Společná mají první písmena příjmení, jinak je hudba Smetany, Suka a Srnky značně odlišná. Dirigent Petr Popelka je se svým orchestrem spojil do jednoho večera a k hostování přizval světového cembalistu Mahana Esfahaniho, žáka Zuzany Růžičkové. Původně komorní Smetanův kvartet Z mého života zazněl v úpravě pro orchestr z pera George Szella.

Bedřich Smetana a jeho následovníci

6. května 2024
Studio S1, Praha

Hornista Tomáš Čechal se značnou měrou zasadil o to, aby si publikum Studia S1 v premiéře vyslechlo nejen téměř neznámou Loveckou větu pro kvarteto lesních rohů od Bedřicha Smetany, ale také celou řadu méně známých kratších kompozic současných skladatelů.

Má vlast

10. června 2024
Rudolfinum, Praha

K loučení s abonentní sezonou si SOČR pod vedením Petra Popelky zvolil nejslavnější dílo letošního jubilanta. Během dopolední veřejné zkoušky a především pondělního koncertu v Rudolfinu mělo publikum možnost vyslechnout všech 6 básní symfonického cyklu Má vlast.

Turné po Japonsku

3.–15. července 2024
Japonsko

Symfonický orchestr Českého rozhlasu se na turné vydal po dlouhých pěti letech. Za svůj cíl si vybral nejslavnější sály Japonska. Pod taktovkou Petra Popelky divákům nabídl to nejoblíbenější ze Smetany a Dvořáka.

Tisíc hlasů adventu

22. prosince 2024
Rudolfinum, Praha

Amatérští zpěváci zaplnili polovinu sálu v Obecním domě. Diváci se tak ocitli v menšině. Zpěv tisícovky hlasů a čtyř profesionálních sólistů doplnil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Petra Popelky. Vedle avizovaného repertoáru si všichni zazpívali píseň Kde domov můj, která den před koncertem oslavila výročí 190 let od svého prvního veřejného provedení.

Prague Philharmonia

Jaroslav Pelikán – mezi flétnou, kompozicí a operou

13. února 2024
Švandovo divadlo na Smíchově, Praha

Skladatel a flétnista Jaroslav Pelikán se během večera v rámci cyklu soudobé hudby sám ujal představení svých komorních děl. Mimo jiné zaznělo i dílo inspirované Brazílií, kde jako hudebník ve svobodném povolání a později jako pedagog prožil část svého života.

Jan Novák: Šestý komorní koncert

26. února 2024
Barokní refektář Profesního domu, Praha

Obě dcery Jana Nováka se instrumentálně podílely na večeru věnovaném skladbám jejich otce. Komorní večer připomněl díla českého autora, který velkou část života prožil v nucené emigraci. Ze skladeb je patrný nezdolný optimismus, který Nováka neopustil ani v nejtěžších chvílích života.

Martin Hybler – PORTRÉT

23. dubna 2024
Švandovo divadlo na Smíchově, Praha

Portrét Martina Hyblera, současného klavíristy a skladatele, mohli diváci shlédnout v rámci Cyklu soudobé hudby ve Studiu Švandova divadla. Nabídku hostování přijali harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka.

Dvacet let cyklu S – Současný pražský hudební koktejl

18. června 2024
Švandovo divadlo na Smíchově, Praha

Cyklus S věnovaný soudobé české hudbě se ve 20. sezoně vrátil na místo, odkud původně zazněl. Ve Studiu Švandova divadla zazněly skladby čtyř skladatelů mladé generace, kteří k posluchačům v rámci cyklu v minulosti svou hudbou již promlouvali.

Smetana. Novák. Husa. Dvořák

26. října 2024
Rudolfinum, Praha

Zahajovací koncert 31. sezony se konal v době, kdy Rok české hudby vrcholil. Prague Philharmonia pod vedením Emmanuela Villauma sáhla po dílech výhradně českých autorů. Smetanu a Dvořáka vystřídal Vítězslav Novák a Čechoameričan Karel Husa, jehož díla české publikum často teprve objevuje.

Wajsar. Mendelssohn. Dvořák

5. prosince 2024
Rudolfinum, Praha

Ačkoli pro Prague Philharmonia zůstává stěžejní hudba vídeňského klasicismu, v Roce české hudby získali prostor i současní čeští skladatelé. Emmanuel Villaume postavil první část večera na světové premiéře skladby Petra Wajsara. Druhá část patřila Dvořákově Symfonii č. 6.

Jihočeská filharmonie

Výroční Pasticcio

31. října 2024
Kostel sv. Anny, České Budějovice

U příležitosti výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany a Antona Brucknera uvedla Jihočeská filharmonie nově vzniklé dílo – Pasticcio, neboli koláž z jejich nejvýznamnějších děl.

Severočeská filharmonie Teplice

Opera Perkmon

20. června 2024
Krušnohorské divadlo Teplice

Závěrečný den Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena patřil premiéře scénického provedení opery Perkmon z pera teplického purkmistra Josefa M. Wolframa. Mystiku i realitu Krušných hor v režii Davida Kříže řídil Jan Zástěra.

Koncert k Roku české hudby

28. listopadu 2024
Dům kultury Teplice

Rok české hudby přinesl na sever Smetanu, Dvořáka a Martinů. Vedle šéfdirigenta Petra Vronského vystoupil izraelský rodák Milan Al-Ashhab, který žije v Čechách už od pěti let.

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně

Zahájení lázeňské sezony 2024

10. května 2024
Společenský dům Casino, Mariánské Lázně

Druhý květnový víkend patří v Mariánských Lázních tradičně zahájení lázeňské sezony. Letos šéfdirigent Radek Baborák připravil výběr skladeb k poctě čtyř slavných českých skladatelů: Smetany, Dvořáka, Janáčka a Martinů. Vrcholem byla obnovená premiéra skladby Martinů Město živé vody, původně ztracené hudby k filmu o Mariánských Lázních.

Hans Krása: Brundibár

24. května 2024
Městské divadlo, Mariánské Lázně

Mariánskolázeňští symfonikové si na chvíli vyzkoušeli práci divadelního orchestru. Společně s dirigentem Martinem Peschikem, zpěvákem Šimonem Vanžurou a dětskými sólisty základních uměleckých škol Karlovarského a Plzeňského kraje nastudovali dětskou operu Brundibár skladatele Hanse Krásy, která byla poprvé uvedena v Terezíně.

Skladatelé meziválečné Prahy

25. října 2024
Společenský dům Casino, Mariánské Lázně

Večer byl věnován skladatelům 20. století žijícím nebo působícím v Praze v meziválečném období – Alexandru Zemlinskému, Viktoru Ullmannovi, jenž zahynul v koncentračním táboře, a Janu Klusákovi, který v tomto období teprve zažíval svá dětská léta. Jan Klusák se koncertu osobně zúčastnil a posluchačům dokonce vyprávěl své vzpomínky na temné období české i evropské historie.

Večer premiér

8. listopadu 2024
Společenský dům Casino, Mariánské Lázně

Západočeši připravili pro své posluchače hned dvě světové premiéry. Pod taktovkou Martina Peschíka zazněla symfonie Atlantida Lukáše Sommera a serenáda Masky Mikoláše Troupa. Vedle toho se diváci dočkali provedení Sommerova koncertu pro kytaru a orchestr Zimní Haiku.

Pražský filharmonický sbor

Slavné operní sbory

21. dubna 2024
Pražský hrad – Španělský sál, Praha

Martinů, Janáček, Dvořák a Smetana naplno rozezněli Španělský sál Pražského hradu. Pražský filharmonický sbor na něm vystoupil s orchestrem Prague Philharmonia pod vedením Lukáše Vasilka.

Slavné operní sbory – Pražský filharmonický sbor (foto Petra Hajská)
Proč bychom se netěšili

29. září 2024
Rudolfinum, Praha

České amatérské sbory na pódiu vystřídal Pražský filharmonický sbor, který spolu s Českou filharmonií uvedl Dvořákovo Te Deum. Celý třísethlavý sbor na závěr zazpíval Smetanovu skladbu, která dala celému večeru jeho název.

Poklady českého sboru s Pavlem Černochem

29. listopadu 2024
Kostel sv. Šimona a Judy, Praha

Chtěli jsme ukázat to nejlepší z české tvorby, zároveň ale představit i skladby, které se provádějí vzácněji. Poznamenal ke koncertu hlavní sbormistr a dirigent koncertu Lukáš Vasilek. Sólového partu se ujal tenorista Pavel Černoch.

Český týden v Carnegie Hall

2.–8. prosince 2024
Carnegie Hall, New York

Celkem třikrát se během Českého týdne představil americkému publiku nejstarší český profesionální pěvecký sbor, který v roce 2024 vstoupil do své 90. sezony. Na ikonickém Times Square zazněly spirituály, gospely i koledy. Slavná Carnegie Hall zažila historický moment, když v ní poprvé zazněla Janáčkova Glagolská mše v podání českých umělců.

Karlovarský symfonický orchestr

Má vlast

24. října 2024
Císařské lázně, Karlovy Vary

Mou vlast v nastudování Petra Vronského a Karlovarského symfonického orchestru doprovázela výstava studentů SUPŠKV, kterou mohli diváci zhlédnout v rámci koncertu. Kulturní večer na oslavu Bedřicha Smetany se uskutečnil v Atriu Císařských lázní.

Haydn, Teml, Poulenc

14. listopadu 2024
Císařské lázně, Karlovy Vary

Atrium Císařských lázní se stalo dějištěm koncertu, na kterém kromě Haydna a Poulenca zazněla i jedna světová premiéra. Postaral se o ni přítomný Jiří Teml. Pod taktovkou šéfdirigenta Ondřeje Vrabce zazněl jeho Biblický koncert.

Festivaly

Smetanova Litomyšl

PhilHarmonia Octet: Má vlast

16. června 2024
Zámecká jízdárna, Litomyšl

Má vlast zazněla v aranžmá Martina Hyblera pro osmičlenný dechový soubor, harfu, violoncello a kontrabas. Koncert je důkazem, že cyklus symfonických básní si zachovává svou sílu i v komornější úpravě.

PhilHarmonia Octet – Smetanova Litomyšl (foto Ivan Krejza)
Libuše

16. června 2024
Festivalová hala, Litomyšl

V pořadí druhé uvedení Libuše pod vedením Jakuba Hrůši se setkalo s podobnými reakcemi publika, jako květnová premiéra na Pražském jaru.

Pavel Haas Quartet

21. června 2024
Zámecká jízdárna, Litomyšl

Pavel Haas Quartet si pro své litomyšlské vystoupení vybral skladby tří jubilantů. Po Sukově Meditaci na chorál Svatý Václave zaznělo Smetanovo Z mého života a na závěr Dvořákův Smyčcový kvartet č. 11.

Naše vlast – Česká píseň

30. června 2024
Festivalová hala, Litomyšl

Vybrané kantáty posluchačům připomněly kořeny, tradice a hymny naší země. Vedle Dvořáka, Janáčka, Smetany a Martinů zazněla dvě díla od českých skladatelek Kaprálové a Bodorové. Sólisty doprovázel Český filharmonický sbor pod vedením Petra Fialy a Filharmonie Brno pod taktovkou Jakuba Kleckera.

Václav Jan Tomášek: Missa Solemnis 'Korunovační'

7. července 2024
Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže, Litomyšl

Závěr Smetanovy Litomyšle tradičně patří děkovné bohoslužbě. Ve výročním roce ji doprovázely duchovní skladby autorů 18. i 19. století. Hlavní část večera patřila Slavnostní mši Václava Jana Tomáška, kterou vytvořil pro korunovaci českého krále Ferdinanda V.

Pražské jaro

Zahajovací koncert

12. května 2024
Rudolfinum, Praha

Standing ovations si vysloužili Berlínští filharmonikové za provedení Smetanovy Mé vlasti na zahajovacím koncertu 79. ročníku Pražského jara. Koncert za přítomnosti prezidenta Petra Pavla řídil Kirill Petrenko.

Orchestra di Santa Cecilia & Hrůša

18. května 2024
Rudolfinum, Praha

Propojení Česka (Martinů), Ruska (Rachmaninov) a Spojených států amerických (Gershwin) během jediného večera. Orchestr italské metropole, který se na pódium Smetanovy síně v rámci Pražského jara vrátil po pěti letech, řídil jeho hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša.

Slavnostní Libuše – Pražské jaro (foto Ivan Malý)
Kryštofovy svatyně

27. května 2024
Rudolfinum, Praha

Během jediného večera se u dirigentského pultíku vystřídaly dvě osobnosti. Díla francouzských klasiků pod taktovkou finského dirigenta Mikko Francka vystřídala světová premiéra houslového koncertu Kryštofa Mařatky, která vznikla přímo na objednávku festivalu. V podání houslisty Amaury Coeytauxe se řízení díla, inspirovaného pravěkými jeskynními malbami, ujal sám autor.

Slavnostní Libuše

28. května 2024
Rudolfinum, Praha

Považuji si za čest, že se mohu ujmout kultovního díla českého operního divadla, uvedl Jakub Hrůša ke koncertnímu provedení na Pražském jaru. Aplaus na konci potvrdil, že si diváci považovali za čest vyslechnout koncert právě pod taktovkou Jakuba Hrůši.

Závěrečný koncert

3. června 2024
Obecní dům, Praha

Závěrečný koncert nemířil jen do minulosti, ale odkazoval i na budoucnost. Před díly od Janáčka, Dvořáka a Suka zazněla v evropské premiéře skladba Superorganism, kterou složil na objednávku pěti světových orchestrů Miroslav Srnka. Českou filharmonii a sólistu Josefa Špačka řídil David Robertson.

Dvořákova Praha

Česká filharmonie, Jakub Hrůša, Julia Fischer, Pražský filharmonický sbor

7. září 2024
Rudolfinum, Praha

Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou, Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka a sólisté v čele s houslistkou Julií Fischer a sopranistkou Corinne Winters složili poklonu hudbě Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Leoše Janáčka.

Bamberger Symphoniker, Jakub Hrůša

9. září 2024
Rudolfinum, Praha

Bamberští symfonikové pod vedením jejich šéfdirigenta Jakuba Hrůši představili festivalovým návštěvníkům trojici Smetanových symfonických básní ze švédského období. Koncert uzavřela Beethovenova Osudová.

E. W. Korngold: Mrtvé město

10. září 2024
Rudolfinum, Praha

Symfonický orchestr hl. m. Prahy nastudoval koncertní provedení opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Mrtvé město. Pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera vystoupili sólisté v čele s Vidou Miknevičiūtė a Robertem Saccà.

Spojeni Mahlerem – Dvořákova Praha (foto Petra Hajská)
Spojeni Mahlerem – Open air koncert spojených orchestrů

11. září 2024
Výstaviště, Praha

7. symfonie Gustava Mahlera se pod taktovkou Jakuba Hrůši vrátila na místo, kde v roce 1908 zazněla ve světové premiéře. Na pražském Výstavišti ji tehdy řídil sám skladatel a provedení se ujaly spojené orchestry České filharmonie a Bamberských symfoniků.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, Václav Luks, Eric Guo

15. září 2024
Rudolfinum, Praha

Stěžejním repertoárem Collegia 1704 je barokní hudba. Soubor ve spolupráci s Collegiem Vocale se posunul blíže k současnosti a nabídl posluchačům díla Antonína Dvořáka a Jana Václava Kalivody. Díky replice dobového klavíru se sólistou Ericem Guo měli diváci možnost vychutnat si Dvořákův Klavírní koncert v podobě, ve které nejspíš zazněl v době svého vzniku.

Česká filharmonie, Ingo Metzmacher, Václav Petr

19. září 2024
Rudolfinum, Praha

V koncertu České filharmonie pod vedením Ingo Metzmachera se naplno odrazila rozmanitost dnešní doby. Po Památníku Lidicím Bohuslava Martinů zazněla ve světové premiéře skladba Petra Wajsara s výmluvným názvem Violoncelloops. Koncert uzavřela Čajkovského Symfonie č. 5.

Lípa Musica

Má vlast

6. září 2024
Kulturní dům Crystal, Česká Lípa

Brněnští filharmonici pod vedením Dennise Russella Daviese přednesli první kompletní provedení Mé vlasti na festivalu Lípa Musica. Výroční uvedení připomnělo rok 1860, kdy v tomto městě skladatel přenocoval.

Smetana – korespondence a deníky

14. září 2024
Centrum textilního tisku, Česká Lípa

Klavíristka Jitka Čechová se ujala hudebního doprovodu večera, který byl zasvěcený jubilantovi Roku české hudby, Bedřichu Smetanovi. Vybrané úryvky z deníků a korespondence jednoho z největších Čechů přednesl Vladimír Javorský.

Kryštof Harant aneb Putování do Svaté země

21. září 2024
Kostel sv. Jakuba Staršího, Česká Kamenice

Setkání Západu s Východem, navíc při putování do Svaté země. Koncert Cappelly Mariana a Constantinopole, doprovázený úryvky z cestopisu Kryštofa Haranta v podání Saši Rašilova se stal důkazem, že hudba má sílu překonávat hranice kulturní i časové.

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka

16. října 2024
Kostel Povýšení sv. Kříže, Děčín

Večer v děčínském kostele Povýšení sv. Kříže připomněl Janáčkovy začátky, které prozrazují jeho hluboký vhled do starého kompozičního umění. Ukázky z tvorby skladatele, od jehož narození uplynulo v Roce české hudby 170 let, doplnila až neuvěřitelně podobně laděná díla barokních autorů.

Biblické písně

24. října 2024
Městské divadlo, Nový Bor

Alinde Quintet spolu s basbarytonistou Adamem Plachetkou na objednávku festivalu vdechli nový život Biblickým písním Antonína Dvořáka. Nezvyklé úpravě pro dechové nástroje předcházela Sukova Meditace na svatováclavský chorál a Foersterův Dechový kvintet.

Biblické písně – Lípa Musica (foto Lukáš Marhoul)

Smetanovské dny

Smetanománie

5.–7. dubna 2024
Dům hudby, Plzeň

Bedřich Smetana po vzoru Franze Liszta pomýšlel na kariéru klavírního virtuóza. Jeho klavírní tvorba je rozsáhlá a nabízí různé úrovně obtížnosti. Během Smetanománie zazněl komplet jeho klavírního díla v podání etablovaných klavíristů až po studenty konzervatoří a vysokých škol z celé republiky.

České noneto 100

9. dubna 2024
Dům hudby, Plzeň

K letošním jubilantům se připojil i jeden z nejstarších komorních souborů na světě. České noneto oslavilo na festivalu své 100. narozeniny. Vedle Lutoslawského a Dvořáka zavzpomínali i na Smetanovy původně klavírní České tance v úpravě Františka Hertla.

Vzpomínka na Plzeň – studentský deník Bedřicha Smetany

10. dubna 2024
Dům hudby, Plzeň

Možnost zasadit tvorbu do skutečného života tak, jak jej popsal samotný autor, získali diváci během jednoho festivalového večera. Přednesu ukázek se zhostil Svatopluk Schuller. Zpěv Thoma Jarona-Wutze doprovázel na klavír Marek Kozák. Hudbě a čtenému slovu předcházelo představení nově vydaného Studentského deníku.

Smetana Gala

11. dubna 2024
Měšťanská beseda, Plzeň

Ryze smetanovský večer připravila Plzeňská filharmonie k ukončení 44. ročníku festivalu. Během koncertu zazněly úryvky z nejhranějších oper, ale i sborové a orchestrální skladby. Řízení se ujali dirigent Jaroslav Kyzlink a sbormistr Jakub Zicha.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Smetana 200 – Má vlast

12. července 2024
Městský park, Český Krumlov

Na levém břehu Vltavy se odehrál zahajovací koncert festivalu, na kterém zazněla Má vlast v nezvyklém spojení s baletem. Choreografii Jiřího Bubeníčka doprovázela Janáčkova filharmonie pod vedením Aleny Hron.

Pocta českým skladatelům

17. července 2024
Městské divadlo, Český Krumlov

Hold Janáčkovi, Dvořákovi a Ebenovi vzdali violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová. Během večera mohli diváci mimo jiné vyslechnout Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr v původní skladatelově verzi s klavírním doprovodem.

Pocta českým skladatelkám

9. července 2024
Jezuitský sál, Hotel Růže, Český Krumlov

Dvě jihočeské rodačky, houslistka Elizabeth Jiřičková a klavíristka Barbora Brabcová přiblížily divákům tvorbu ryze českých autorek. Skladby Kaprálové, Kendlíkové, Obrovské, Houdkové-Kozákové, Muchové, Vorlové a Chrudimské poskládaly tak, aby expresivnější díla protkala ta líbivější.

Bruckner / Smetana 200

1. srpna 2024
Svatý Kámen, Český Krumlov

Večer se stal nejen oslavou dvou jubilantů Smetany a Brucknera, od jejichž narození uplynulo 200 let, ale také symbolem smíření. V oblasti bývalých Sudet přednesli společnou hudební řeč rakouský sbor Hard-chór a český Kühnův smíšený sbor. Vše doplnila dvojjazyčná prohlídka výstavy o osudech Sudet.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Houslový recitál – Návrat slavné rodačky

5. června 2024
Kostel sv. Václava, Opava

Skladby Z domoviny Bedřicha Smetany či Sonáta pro housle Leoše Janáčka zazněly v podání Hany Kotkové a Marka Kozáka. Během večera byly rovněž uvedeny skladby L. van Beethovena a W. A. Mozarta.

Káťa Kabanová

22. června 2024
Amfiteátr v hukvaldské oboře, Hukvaldy

Káťa Kabanová byla na Janáčkově festivalu uvedena po dlouhých 39 letech. Se souborem Slezského divadla v Opavě ji nastudoval Marek Prášil. Káťu v inscenaci pod širým nebem hukvaldské obory ztvárnila Bree Nichols.

Vše nejlepší, Leoši!

29. června 2024
Amfiteátr v hukvaldské oboře, Hukvaldy

Na den přesně po 170 letech se v Janáčkově rodišti uskutečnila velkolepá téměř celodenní oslava, která vyvrcholila koncertem, na němž vystoupili Nicky Spence, Julius Drake, Václava Krejčí Housková, Jan Mráček a Ivo Kahánek.

Hudební festival Dvořákův Karlovarský podzim

130. výročí kontinentální premiéry 'Novosvětské' v Karlových Varech

14. září 2024
Vřídelní kolonáda, Karlovy Vary

Vedle životních jubileí českých skladatelů slavila v roce 2024 výročí i spousta významných děl. Jedním z nich je Dvořákova Novosvětská, od jejíž kontinentální premiéry uběhlo 130 let. Karlovarský symfonický orchestr pod vedením Ondřeje Vrabce ji posluchačům připomněl v krásném prostředí Vřídelní kolonády.

Antonín Dvořák: Svatá Ludmila, oratorium pro sóla, sbor a orchestr op. 71

3. října 2024
Grandhotel Pupp, Karlovy Vary

Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila zaznělo na Dvořákově podzimu vůbec poprvé. Český filharmonický sbor spolu s řadou sólistů vedl šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru Ondřej Vrabec.

Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2024

V rámci čtyř festivalových koncertů pořádaných Moravskou filharmonií složili poctu českým skladatelům interpreti z různých koutů Evropy – Karel Martínek provedl Improvizovanou symfonii na motivy symfonických básní Má vlast, Francouz Johan Vexo zahrál úpravu Dvořákova Larga z Novosvětské symfonie, italský varhaník Giampaolo Di Rosa improvizoval na známá témata Smetany a Dvořáka, aby v závěru festivalu česká varhanice Linda Sítková zahrála skladby Ebena, Kličky a Smetany.

Zaprodanec

Premiéra: 27. června 2024
Divadlo Antonína Dvořáka, Ostrava

Zaprodancem si skladatel a libretista František Chaloupka troufl přeneseně nazvat Jana Ámose Komenského, jehož spisy z části sponzorovali švédští zbrojaři. Světová premiéra dramédie s leteckou tématikou vznikla na objednávku festivalu. Za zpěvný jazyk si autor zvolil angličtinu.

Až tu všichni budou – Dny nové opery Ostrava (foto Martin Popelář)
Až tu všichni budou

Premiéra: 29. června 2024
Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava

Skladatel Haštal Hapka pozval diváky na obyčejný nedělní rodinný oběd prošpikovaný zprávami z policejního vyšetřování. Během jednotlivých chodů se případ pomalu rozplétá. Premiéru opery v režii Vilmy Bořkovec dirigoval Patrik Kako.

Svatováclavský hudební festival

Collegium 1704: Bach/Zelenka

7. září 2024
Evangelický Kristův kostel, Ostrava

Uznávané české těleso specializující se na tzv. autentický provoz staré hudby, Collegium 1704 s Václavem Luksem, je rezidenčním ansámblem SHF již od jeho počátku. Nyní společně s Collegiem 1704 Vocale provedli kompozice dvou velkých současníků – Bacha a Zelenky.

Adam Michna 'svatováclavský'

20. září 2024
Kostel sv. Mikuláše, Ludgeřovice

Novogotický chrám rozezněla téměř neznámá Svatováclavská mše a nešpory velikána českého baroka Adama Michny z Otradovic. Pod taktovkou Jakuba Kydlíčka vystoupil orchestr dobových nástrojů Concerto Aventino spolu s pěvci More Maiorum. Koncert byl živě přenášen TV NOE.

Kryštof Harant aneb Putování do Svaté země

22. září 2024
Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Opětovné setkání s Východem znovu na půdě kostela a navíc při putování do Svaté země. Historizující projekt Cappelly Mariany a kanadského souboru Constantinople s hráčem na setar Tabassianem propojil úryvky z cestopisu Jiří N. Jelínek.

Dvořák: Requiem

28. září 2024
Katedrála Božského Spasitele, Ostrava

Závěrečný koncert festivalu v den svatého Václava uzavřelo Dvořákovo Requiem. Čtveřici pěvců – Kateřinu Kněžíkovou, Markétu Cukrovou, Jaroslava Březinu a Františka Zahradníčka – doprovodila Filharmonie Bohuslava Martinů a Slovenský filharmonický sbor pod taktovkou Roberta Kružíka.

Jan Mráček & PKF: Dvořák a Martinů

9. listopadu 2024
Kino Vesmír, Ostrava

Koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček provedl Koncert a moll pro housle a orchestr Antonína Dvořáka společně s Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Jakuba Kleckera. Jednalo se o poslední koncert 21. ročníku SHF, kdy byl v důsledku povodňové kalamity přeložen na listopadový termín.

Festival Harmonia Moraviae

Jubilejní ročník festivalu, který tradičně pořádá Filharmonie Bohuslava Martinů společně se Zlínským krajem a městem Zlín, se v Roce české hudby mnohem více zaměřil na hudbu českou. Během téměř 9 týdnů se divákům představily desítky sólistů, interpretů, dirigentů i skladatelů.

JazzFestBrno

Jiří Slavík a Polka-boys: Polkatime

13. října 2024
Divadlo Husa na provázku, Brno

Stejná náplň i náboj, jiné místo, čas i publikum. Druhé setkání s Polka-boys a Jiřím Slavíkem proběhlo v rámci JazzFestBrno.

Velikonoční festival duchovní hudby

Dramaturgie festivalu představila české plody, archivní i mladé. Od barokního oratoria Jana Dismase Zelenky Il serpente del bronzo přes liturgii Petra Ebena, soudobé tenebrae šesti českých skladatelů vytvořených na objednávku festivalu, díla Pavla Zemka-Nováka, Petera Grahama a Františka Emmerta, až po premiéru skladby Martina Smolky. Závěr patřil Janáčkově Glagolské mši a skladbě Slavomíra Hořínky Raduj se III pod taktovkou Tomáše Netopila.

Expozice nové hudby 2024

Nikdy neslyšená, přesto neslýchaná / Smetana: Má vlast

Premiéra: 13. října 2024
Besední dům, Brno

Ke Smetanově ohluchnutí došlo příznačně v roce končícím čtyřkou. Tvůrci projektu se rozhodli připomenout toto svébytné výročí uvedením autorovy nejslavnější skladby, kterou už neměl šanci slyšet. Během jediného dne posluchači slyšeli tři různé interpretace Mé vlasti, od tradiční až po ryze současnou.

Cesty

Premiéra: 16. října 2024
Besední dům, Brno

Projekt Cesty Dana Dlouhého vznikl na objednávku festivalu Expozice nové hudby. Tématem večera byla metafora průzkumných cest v rámci styčných ploch mezi různými hudebními a myšlenkovými světy – 'živým' a technickým, expresivním a bezemočním, pohyblivým a statickým, profánním a sakrálním, seriózním a hravým, originálem a kopií.

Communicating vessels

Premiéra: 17. října 2024
Vodojemy Žlutý kopec, Brno

Světová premiéra společného díla pětice skladatelů a zároveň interpretů. Radim Hanousek, Michal Wróblewski, František Chaloupka, Ian Mikyska a Kristýna Švihálková společně připravili hodinový akustický zážitek, koncipovaný pro jedinečnou lokalitu brněnských Vodojemů, které návštěvníci mohli prozkoumat akusticky i prostorově.

Janáček Brno

Mottem festivalu Janáček Brno 2024 se stalo Bez hranic!…, česká hudba totiž žádné hranice nezná. Kromě Janáčkovy hudby si mohli návštěvníci během tří týdnů poslechnout skladby dalších českých hudebních velikánů v podání místních i světových interpretů.

Výlety páně Broučkovy

Premiéra: 1. listopadu 2024
Janáčkovo divadlo, Brno

Kanadský režisér Robert Carsen postupně inscenoval 6 Janáčkových oper. V jubilejním roce 2024 k nim přidal svébytně pojaté Výlety páně Broučkovy. Na jevišti nechyběli Měsíčňané ani tančící hokejisté. Orchestr řídil Marko Ivanovič.

Výlety páně Broučkovy – Janáček Brno (foto Marek Olbrzymek)

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae

Festival Concentus Moraviae představil vedle Smetanovy komorní hudby i jeho orchestrální a operní díla v dobových úpravách pro malé obsazení. Obecenstvo tak mohlo po dlouhé době slyšet Smetanovo dílo tak, jak se s ním seznamovala naprostá většina jeho současníků.

Slavnostní zahajovací koncert festivalu

31. května 2024
Kulturní dům Kyjov

Zahajovací koncert 29. ročníku se nesl ve znamení tří mužů. Finský skladatel a dirigent Olli Mustonen představil posluchačům ve světové premiéře svůj flétnový koncert Sadunkertoja. Druhá půlka programu patřila Bedřichu Smetanovi a jeho kvartetu Z mého života v úpravě pro orchestr od George Szella.

Kalabis Quintet

9. června 2024
Galerie Knížecí dům, Moravský Krumlov

Po Vltavě a části Amerického kvartetu Antonína Dvořáka v nepříliš známé úpravě pro dechové kvinteto následovala díla autorů druhé poloviny 20. století Václava Trojana a Viktora Kalabise, kteří je složili přímo pro toto nástrojové obsazení.

Pavel Svoboda, Adam Suk / varhany

16. června 2024
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila, Velehrad

Učitel Pavel Svoboda a jeho bývalý žák Adam Suk společně rozezněli varhany velehradské baziliky na koncertě zaměřeném na varhanní skladby 17. až 20. století. Mimo jiné zazněly téměř nehrané varhanní skladby Bedřicha Smetany z dob jeho mládí.

Duo Ardašev

19. června 2024
Panský dvůr, Telč

Každou ze symfonických básní cyklu Má vlast upravil Bedřich Smetana i pro čtyřruční klavír. Důvod byl prostý. Symfonických orchestrů bylo v té době málo a Smetana chtěl, aby si jeho hudbu mohl přehrát každý jen trochu zkušený amatér. Koncert na Panském dvoře návštěvníky přenesl do Smetanovy doby, ovšem v podání profesionálního Dua Ardašev.

Anna Paulová / klarinet, Martin Kasík / klavír

26. června 2024
Besední dům, Ivančice

Anna Paulová a Martin Kasík si pro svůj komponovaný večer připravili díla Martinů, Slavického, Kalabise a Husy pro klarinet a klavír. Vedle toho představili divákům díla Janáčka a Fibicha, která pro tyto nástroje původně určená nebyla.

Hudební festival Znojmo

Opera nejen pro děti: Porucha na lodi Nautilus

Premiéra: 13. července 2024
Městské divadlo Znojmo

Tým studentů hudební fakulty JAMU se zhostil autorské opery Lukáše Hurníka, která je volně inspirovaná známým příběhem Julese Verna. Operu určenou i těm, kdo se s klasikou teprve seznamují, režírovala Eliška Mervartová.

Film Smetana – Česká televize (foto Česká televize)

Jiné události

Celovečerní film Smetana

Česká televize 2024
režie: Marek Najbrt

Posledních 16 let života Bedřicha Smetany v podání držitele Českého lva Václava Neužila a v režii Marka Najbrta. Kromě ohluchnutí a složitého vztahu s druhou ženou Betty film přibližuje i výjimečné přátelství s Eliškou Krásnohorskou, autorkou libret čtyř Smetanových oper.

Dokument Tajemství života Bedřicha Smetany

Česká televize 2024
režie: Ivan Bareš

Detektivně laděné a odborně komentované dokumentární drama pátrá po skutečné příčině smrti Bedřicha Smetany. Odpověď na otázku, která rozděluje i potomky samotného skladatele, by mohl poskytnout mozek skladatele. Ten však kolem roku 1952 beze stopy zmizel.

Smetana200: rekonstrukce rodného bytu v Litomyšli

9. června 2024

U příležitosti zahájení národního festivalu Smetanova Litomyšl a v jubilejním roce 2024 se poprvé veřejnosti otevřel nově zrekonstruovaný rodný byt Bedřicha Smetany. Dvoudílná expozice zavádí návštěvníky do hudebního salónu a ložnice, kde přišel skladatel 2. března 1824 na svět.

Kniha Bedřich Smetana – životopis

Universum 2024
Autor: Pavel Kosatík

'Světová hudba nezačala v Čechách vznikat až s Dvořákem, ale už s Bedřichem Smetanou,' tak zní jedna z nosných myšlenek v knize Pavla Kosatíka o Bedřichu Smetanovi. Přesně v duchu této myšlenky se natočení audioverze chopil český dirigent světového významu Jakub Hrůša.

Kniha Friedrich řečený Bedřich

Ikar 2024
Autorka: Milena Štráfeldová

Friedrich řečený Bedřich se naučil psát česky až po třicítce, píše se mimo jiné ve stejnojmenné knize Mileny Štráfeldové. Dokumentární román líčí dramatický osud Bedřicha Smetany, těch, kdo ho milovali, i těch, kdo mu život ztrpčovali.

Knihy Bedřich Smetana – životopis a Friedrich řečený Bedřich (foto Lucie Krejzlová)
Výstava Má vlast v Národním muzeu

6. listopadu 2024–31. října 2025
Národní muzeum, Praha

Národní muzeum zahájilo výstavu Má vlast symbolicky 5. listopadu na 142. výročí jejího prvního souborného provedení na pražském Žofíně. Devět zastavení provedlo návštěvníky životem i dílem jubilanta Bedřicha Smetany včetně cyklu symfonických básní.

Proč bychom si netančili

NIPOS

Celostátní soutěž Proč bychom si netančili na polky Bedřicha Smetany propojila klasiku se soudobým tancem. Neprofesionálních tanečníků od 6 do 26 let se včetně jejich pedagogického vedení na soutěži sešlo 1 020.

Mezinárodní muzikologická konference Smetana a evropská opera

2.–4. června 2023
Litomyšl

Mezinárodní muzikologická konference představila operní tvorbu Bedřicha Smetany české i zahraniční veřejnosti. Konference byla vysoce ceněna odbornou veřejností a vytvořila základy pro mezinárodní bádání o operním díle Bedřicha Smetany.

Monografie Bedřich Smetana and European Opera

Königshausen & Neumann 2024
Autoři: Aleš Březina, Ivana Rentsch

Příspěvky předních muzikologů z Evropy a USA, které zazněly na stejnojmenné konferenci, vyšly v jubilejním roce 2024 v kolektivní anglické monografii. Kniha je rozdělena do 3 tematických okruhů, které zasazují Smetanovo jevištní dílo do evropského rámce.

Výstava Má vlast – Národní muzeum (foto Národní muzeum)
Mezinárodní muzikologická konference Opera Europa

15.–18. června 2022

Mezinárodní operní konference zavítala v roce 2022 nejen do Prahy, ale i do Litomyšle, kde byl právě v plném proudu festival Smetanova Litomyšl. Hlavním tématem propagátorů opery ze všech koutů Evropy byla snaha o nalezení cest k novému publiku a posílení přízně toho současného.

Výstava Allegro Forte – České centrum New York (foto Ester Havlová)
Konference Bedřich Smetana a národní uvědomění

23.–25. září 2024
Národní muzeum, Praha

České muzeum hudby a Muzeum Bedřicha Smetany, které spadají pod Národní muzeum, uspořádalo ve spolupráci s Katedrou muzikologie UP v Olomouci mezinárodní konferenci, která návštěvníkům mimo jiné připomněla skladatelův přínos k formování myšlenky samostatného Československa.

Rok české hudby na ČT Art

Každou neděli měli diváci ČT Art možnost zhlédnout pořad, který se týkal Roku české hudby. Vedle živých přenosů z koncertů a divadel se odvysílalo velké množství dokumentárních filmů o hudebnících nejen ze vzdálenější či méně vzdálené minulosti, ale i současnosti.

Výstava Allegro Forte – Faces of Czech Music

Allegro forte znamená 'rychle a silně'. Přesně s touto energií zhmotnily fotografky Štěpánka Stein a Vendy Mlejnská svou vizi přesadit špičky klasické hudby a tance z honosných sálů do prostředí každodenního života. Putovní výstavu představilo i České centrum v New Yorku.

IDU – SoundCzech

Ve výročním roce 2024 připravila oficiální hudební kancelář SoundCzech řadu výzev, ve kterých mohl uspět nadstandardní počet přihlášených. Díky mimořádné podpoře Ministerstva kultury spatřila světlo světa řada událostí napříč různými hudebními žánry.

Výstava Rozlety české hudby (foto Tereza Šindlerová)
CULT OF FIRE – Má vlast na Brutal Assault

9. srpna 2024
pevnost Josefov

Ryze po svém se rozhodli uctít Bedřicha Smetanu black metaloví Cult of Fire. Vladimír Pavelka zvaný Vlad společně s dirigentem Bohemian Symphony Orchestra Prague Martinem Šandou přebásnili Vltavu a další Smetanova díla a společně s kapelou a orchestrem je naservírovali návštěvníkům metalového festivalu Brutal Assault.

Soutěž Proč bychom si netančili (foto Petra Malotová)
Faksimile Mé vlasti

Bärenreiter Praha

'Ukončeno dne 8. prosince 1874 za 19 dní jsa úplně hluchým,' je přípisem úplně prvního vydání faksimile Vltavy. Ve spolupráci s Národním muzeem – Muzeem Bedřicha Smetany vyšla v nakladatelství Bärenreiter Praha. Mimo jiné přinesla důkaz, že Smetana komponoval téměř načisto.

Výstava (nejen) na letišti

Připravil tým Roku české hudby

Letiště Václava Havla poskytlo výstavní plochy a současně se stalo inspirací pro téma výstavy Rozlety české hudby. Příběhy českých skladatelů, včetně těch opomíjených, ale také současných, zakončily ukázky světových filmů a seriálů, kde česká hudba zazněla. O výstavu projevily zájem základní i umělecké školy, vznikla proto i v upravené verzi pro žáky a učitele.

Zahraniční události

České sny

80 koncertů v 50 městech 22 evropských států proběhlo v roce 2024 v rámci 5. ročníku celoevropského projektu České sny, nejrozsáhlejší ucelené zahraniční součásti oslav Roku české hudby. Vynikající čeští interpreti prezentovali českou komorní hudbu v inspirativní dramaturgii Aleše Březiny v regionech, důsledně mimo metropole zúčastněných států.

Rok české hudby v pojetí Českých center

Česká centra oslavila Rok české hudby čtyřmi stovkami akcí po celém světě. Připomněla dvousté výročí narození Bedřicha Smetany např. evropským turné STRO.MY Ensemble s novými skladbami inspirovanými jeho dílem. Proběhly také akce propojující klasiku, jazz a elektroniku – např. SPARK: Jazz from Czech na Edinburgh Jazz Festivalu.

Vydaná alba

Rok české hudby přinesl řadu jedinečných nahrávek. Podílely se na nich přední orchestry, sólisté i komorní soubory. Nejnovější alba, která vzbudila pozornost doma i ve světě, zahrnují klasiku českého repertoáru i méně známé či nově objevené skladby.

Alba Datum vydání
Severočeská filharmonie Teplice, Kühnův smíšený sbor, sólisté:
Jan Zástěra: Nádech věčnosti, oratorium k poctě svaté kněžny Ludmily
24. ledna 2024,
Trautzlova umělecká společnost
Kateřina Englichová:
As time goes by (Bodorová, Kovařovic, Trneček ad.)
8. února 2024,
ArcoDiva
Česká filharmonie:
Smetana: Má vlast
1. března 2024,
Pentatone Music B.V.
Marek Kozák, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Robert Jindra:
Kovařovic, Bořkovec, Kaprálová: Zapomenuté české klavírní koncerty
8. března 2024,
Český rozhlas
Jiří Novotný, Janáčkova filharmonie Ostrava, Tomáš Koutník:
Matěj: Koncerty pro pozoun
22. března 2024,
Supraphon
Karla Bytnarová, Renata Lichnovská:
Heart on My Sleeve (Raichl, Hurník, Bodorová)
březen 2024,
ArcoDiva
Jiří Bárta & Terezie Fialová:
Janáček
12. dubna 2024,
Animal Music
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Tomáš Brauner:
Smetana, Dvořák, Suk, Ostrčil: Hudba pro Prahu
12. dubna 2024,
Supraphon
Magdalena Kožená, Česká filharmonie, Sir Simon Rattle:
Czech Songs
7. června 2024,
Pentatone Music B.V.
Lenka Kozderková:
Goelan (Bartoň, Graham, Chaloupka, Pudlák, Sommer)
12. června 2024,
Radioservis, Český rozhlas
Luboš Soukup:
Skandinávské imprese
14. června 2024,
Radioservis, Český rozhlas
Orchestr Národního divadla v Praze, Jaroslav Kyzlink:
Janáček: Výlety páně Broučkovy
21. června 2024,
Supraphon
Orchestr Národního divadla Praha a sólisté (živě, 1980 – 1984):
Smetana: Kompletní operní dílo (17 CD)
21. června 2024,
Supraphon
Ester Pavlů, Charles Spencer:
Antonín Dvořák: Songs
21. srpna 2024,
ArcoDiva
Jiří Vodička, David Mareček:
Dvořák: Kompletní dílo pro housle a klavír
23. srpna 2024,
Supraphon
Trio Bohémo:
Smetana, Schubert: Klavírní tria
23. srpna 2024,
Supraphon
Vít Křišťan:
Mandala
29. srpna 2024,
Radioservis, Český rozhlas
Štátna filharmónia Košice:
Bedřich Smetana: Má vlast (Live)
4. září 2024,
Pavlík Records
Česká filharmonie:
Dvořák: Symfonie č. 7, 8, 9
6. září 2024,
Pentatone Music B.V
Rataj / Török:
Letters From Sounds / Live
19. září 2024,
Radioservis, Český rozhlas
Cappella Mariana, Constantinople:
Pilgrimage / Hudební pouť Kryštofa Haranta do Jeruzaléma / circa 160
4. října 2024,
Supraphon
Pavel Černoch, Česká filharmonie:
Smetana Arias
15. října 2024,
Kristián Entertainment
Vladimír Sommer:
Chamber Music for Strings
29. října 2024,
ArcoDiva
Česká filharmonie:
Dvořák: Legendy a Slovanské rapsodie
8. listopadu 2024,
Pentatone Music B.V
Canto Camerale:
Dvořák: Moravské dvojzpěvy, op. 32 Rubinstein: Dvouhlasé písně
8. listopadu 2024,
Supraphon
Czech Ensemble Baroque, Roman Válek:
Tůma: Vesperae
15. listopadu 2024,
Supraphon
PhilHarmonia Octet Prague:
Smetana: Má vlast
15. listopadu 2024,
Vilém Veverka, PhilHarmonia
Octet Prague
Daniel Skála:
Cimbál v umělecké tvorbě 20. století
15. listopadu 2024,
Radioservis, Český rozhlas
Michal Nejtek, Tiburtina Ensemble:
Trobairitz
6. prosince 2024,
Animal Music
Nikol Bóková:
Její vlast
7. prosince 2024,
Soleil et Pluie
Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Petr Popelka:
Smetana: Má vlast. Symfonické dílo
13. prosince 2024,
Český rozhlas
Lieder Society:
Sláva Vorlová: Písně
17. prosince 2024,
Radioservis
Petr Nekoranec, Ivo Kahánek, Arnheiður Eiríksdóttir:
Janáček: Zápisník zmizelého, JW V/12
19. prosince 2024,
Radioservis
Musica Florea, Marek Štryncl:
Bedřich Smetana: Má vlast
prosinec 2024,
ARTA Music
Ensemble Damian:
F. A. Míča: O původu Jaroměřic na Moravě
prosinec 2024,
ARTA Music
Jaroslav Krček:
String Quartets
datum vydání: 2024,
ArcoDiva
Pavel Vranický:
Houslové koncerty
datum vydání: 2024,
ArcoDiva

Komunikační kampaň Hudba jsme my

„Nám Čechům chybí něco, o čem bychom mohli prohlásit, že je to bytostně naše. Nemáme nic jako Němci přesnost, Italové vášeň a Angličané odměřenost. Hudbu ale opravdu máme. Tak či onak ji máme my všichni.“

Těmito slovy vysvětluje copywriterka Alžběta Charvátová, jak došlo ke zrodu ústředního sloganu, který vytyčil směr celé kampaně. Součástí kampaně byl outdoor, indoor, tištěné materiály, videoreklama, sponzorské vzkazy, rozhlasová reklama a online formáty.

Logo Rok české hudby 2024 – Tuan Vuong, Studio Najbrt (2023)
Logo Smetana200 – Marek Pistora, Studio Najbrt (2021)

Klíčovým prvkem loga je motiv ozvěny. Důraz byl položen na to, aby rezonovalo se současným publikem. K černobílému základu přibyly tři doplňkové barvy, které byly využity napříč celou komunikací. Studio Najbrt pracovalo na projektech Smetana200 a Rok české hudby od roku 2021. Výsledkem jsou nejen loga obou projektů, ale promyšlená a komplexní vizuální identita, do které se snadno vplouvá a která umožňuje ukázat a říct přesně to, co je potřeba a kde je to potřeba.

Ukázky rozvedení do vizuálního stylu

Ukázky rozvedení vizuálního stylu do různých formátů pro Česká centra

Ukázky CLV plakátů

Patrik Antczak

Významnou součástí vizuální prezentace tvořily ilustrace mladého českého umělce Patrika Antczaka. Ústředním motivem byl portrét Bedřicha Smetany, který se objevoval na tiskovinách, reklamních předmětech i ve videích. Antczak ve své práci kombinoval tradiční kresbu s moderními technologiemi – od skicování tužkou a práce s kaligrafickými pery až po digitální postprodukci.

Další ilustrace byly navrženy pro dočasné tetovačky, které si zájemci mohli aplikovat přímo na tělo. Jiné vznikly jako stylizované postavy skladatelů, vytvořené zejména pro výstavu Rozlety české hudby na Letišti Václava Havla.

Ústřední vizuální motiv pro komunikační kampaň Hudba jsme my

Ukázky stylizovaných ilustrací významných skladatelů

Reklamní předměty

Aby si návštěvníci mohli Rok české hudby připomínat i po jeho skončení, vznikla kolekce dárkových předmětů s jeho grafickými motivy a ilustracemi.

  • Trička s ilustrací Bedřicha Smetany a reklamní plátěné tašky
  • Mikiny s claimem Hudba jsme my na přední straně, ilustrací Bedřicha Smetany a logem Roku české hudby na zadní straně
  • Tetovačky Hudba jsme my / We Are Music

Hudba jsme my

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování